25 września 2015 r. w Zespole Szkół nr 26 przy ul. Urbanistów 3 w Warszawie został przeprowadzony po raz czwarty rajd śladami walczącej Stolicy. W czasie rajdu uczniowie mieli za zadanie dotarcie do 5 punktów kontrolnych rozmieszczonych w dzielnicy Ochota i wykazanie się wiedzą związaną z Powstaniem Warszawskim, znajomością zasad udzielania pierwszej pomocy, wykonaniem biało-czerwonej opaski oraz rozwiązaniem krzyżówki o tematyce powstańczej z wykorzystaniem informacji dostępnych z 10 tabliczek z kodem QR. Ważnym elementem konkursu było zapoznanie się z topografią miasta - miejsca odwiedzane przez grupy uczniów miały historyczny wymiar i związek z wydarzeniami lat wojny.

Po zakończeniu rajdu na szkolnym boisku odbyło się spotkanie z udziałem zarządu dzielnicy Ochota: burmistrza Katarzyny Łęgiewicz i wiceburmistrza Grzegorza Wysockiego oraz przewodniczącego Rady Dzielnicy p. Witolda Dzięciołowskiego. Obecni byli chrzestni sztandaru szkoły, członkowie środowiska IV Obwodu AK Ochota, byli więźniowie Obozów Koncentracyjnych Mauthausen i Gusen, członkowie Stowarzyszenia Szarych Szeregów oraz przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej prof. Marek Cieciura i pan Łucjan Sokołowski. Obecna była także delegacja przyjaciół Powstańców z Krakowa w składzie: prof. Krzysztof Polak z Katedry Pedagogiki Uniwersytetu Jagiellońskiego, dwie panie z Zespołu Szkół Ogólnokształcących Integracyjnych nr 7 z Krakowa: p. Krystyna Polak i p. Anna Żurad oraz inż. Andrzej Żurad.

Po wręczeniu nagród zwycięzcom konkursu odbyła się inscenizacja walk powstańczych w wykonaniu grupy rekonstrukcji historycznej. Trzeba podkreślić, że narracja szefa grupy i zaangażowanie członków grupy wypadły znakomicie. W krótkim występie udało im się oddać klimat wydarzeń powstańczych prezentując spójną inscenizację, a przy okazji pokazać repliki ówczesnej broni, mundurów i znakomicie zachowany motocykl BMW.

Ostatnim, acz niezwykłym akordem uroczystości było śpiewanie piosenek powstańczych. Utwory były prezentowane na przemian przez uczniów i kombatantów przy dużym wsparciu gości. Wzruszający był komentarz prof. Krzysztofa Polaka, iż nosił się swego czasu z zamiarem zaśpiewania piosenek powstańczych dla nieżyjącego niestety już pana Wojciecha Marcinkiewicza „Kubusia”, a teraz przyjechał z przyjaciółmi, aby w ten sposób dotrzymać danego kiedyś słowa.