Na terenie kościoła i w jego okolicy walczyli żołnierze III plutonu 3 kompanii batalionu AK "Łukasiński"
O kościele
Kościół został zbudowany na miejscu pogańskiej świątyni w 1411 w stylu gotyckim i jest tym samym jedną z najstarszych świątyń Warszawy.
Podczas wojny świątynia była wielokrotnie grabiona, a podczas Powstania Warszawskiego spalona.
Po wyzwoleniu, w latach 1947-1952 kościół odbudowano tak, aby przywrócić mu pierwotny wygląd.
Podczas stanu wojennego działało tu Duszpasterstwo Środowisk Twórczych, a najwybitniejsi literaci i aktorzy przygotowywali programy o charakterze patriotycznym, które ściągały tłumy.
Toczone walki
Na terenie kościoła i w jego okolicy walczyli i ginęli żołnierze III plutonu 3 kompanii batalionu AK "Łukasiński" w obronie tej części Starego Miasta.
Plutonem dowodził ppor. Tadeusz Świątkowski, ps."Borsuk".
29 sierpnia 1944 Niemcom udało się opanować kwartał domów pomiędzy ulicami Wójtowską, Zakroczymską i Przyrynek oraz przejściowo wyprzeć powstańców z kościoła Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny. W ręce Niemców wpadł wówczas zakład opiekuńczy dla kobiet pod wezwaniem św. Ducha i Panny Marii, prowadzony przez siostry szarytki (ul. Przyrynek 4).
W walce polegli międy innymi; 29.08.44 r. kpr.Jan Piwko, ps."Czarny" i 30.08.44 r. szer.Stanisław Misiak. ps."Czarny I", a wielu żołnierzy zostało rannych.
Tablice pamiątkowe
Tablica dedykowana żołnierzom batalionu "Łukasiński" przed poświęceniem 17 czerwca 1990 r.
Kliknąć dla wyświetlenia mapy
Trasa na urządzeniu mobilnym pokazuje drogę od aktualnego położenia do następnego punktu na trasie zwiedzania - Warszawa ul. Freta 10 Kościół św. Jacka