Kazimierz Tylko-Dobrzański

 Tylko-Dobrzański

Kazimierz Tylko-Dobrzański urodził się 6 stycznia 1922 r. w Szczakowej w rodzinie o głębokich tradycjach patriotycznych i religijnych.
Jego ojciec Tadeusz Tylko, były oficer armii austriackiej i gorący polski patriota, był naczelnikiem tamtejszej stacji kolejowej. W następnych latach awansował na wyższe stanowiska w PKP, co wiązało się z koniecznością przeprowadzki rodziny na różne ważne stacje linii Kraków-Lwów.
Matką była Kazimierza, Maria Dobrzańska.

Okres przed wojną

Jego matka odziedziczyła dom w Tuchowie i od 5 roku życia Kazimierz spędza tutaj wakacje i ferie zimowe.
Kiedy miał 14 lat razem z kolegą Tadeuszem Jasicą (synem stolarza) zbudował kajak, którym pływali po Białej.
Ukończył jako prymus krakowskie Gimnazjum Króla Jana III Sobieskiego, mieszczące się na ulicy Stefana Batorego. 
W ostatnim roku gimnazjum i w pierwszym liceum odbył kurs przysposobienia wojskowego. 
W Tuchowie zrodziła się jego wielka pasja sportowa. Grał w piłkę nożną m.in. w drużynie Tarnovii pod pseudonimem Oklyt (nazwisko czytane od tyłu), ponieważ regulamin gimnazjów zabraniał występować w barwach klubowych.
W Tuchowie poznaje redemptorystów, którzy opiekują się sanktuarium Matki Bożej. Zostaje ministrantem i zaprzyjaźnia się z ówczesnymi misjonarzami.
Chociaż w 1939 jeszcze nie ukończył 18 lat, został zmobilizowany na kilka dni przed wybuchem wojny. Dostał wezwanie do 4 Pułku Legionów w Kielcach.

Okres wojny

Z początkiem wojny wraz z dwoma kolegami ruszył w stronę Kielc przez Tarnów i Kraków. Po dotarciu do Kielc i kilkudniowym oczekiwaniu wyruszył na front i brał udział w walkach z Niemcami.
W trakcie kampanii wrześniowej oddział Kazimierza został wysłany na południowy-wschód kraju, gdzie doszło do pierwszych starć z wojskiem sowieckim. Ostatecznie, żołnierze zostali otoczeni przez Sowietów i dostali się do niewoli. Szeregowcy zostali skierowani do prac na polu. Kazimierz zdecydował się na ucieczkę. Wraz z kolegami przedzierał się kilkaset kilometrów do ówczesnej granicy sowiecko-niemieckiej. W przedostaniu się przez granicę pomogło mu zadeklarowane śląskie pochodzenie (urodził się w Szczakowej – obecnie dzielnica Jaworzna). W okolicach Tarnowa uciekł z pociągu jadącego na Śląsk i wkrótce dotarł do Tuchowa.
W Tuchowie myślał o ucieczce na zachód, do polskiej armii. Ostatecznie, ojciec przekonał go, że może walczyć z okupantem na miejscu, w kraju. Dzięki pomocy ojca dostał pracę na kolei. Rozpoczął studia na wydziale prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Został żołnierzem Armii Krajowej o pseudonimie „Pingwin”. Zbierał informacje na temat ruchu towarowego i ruchu niemieckich transportów wojskowych na linii Kraków-Przemyśl, które były przekazywane do Londynu. 

Okres po wojnie

W 1946 r. zdecydował się na ucieczkę z kraju w obawie przed represjami nowej władzy ludowej w Polsce.
W 1946, ukryty w ładowni statku, dotarł do Sztokholmu. W Szwecji (w Lundzie i w Sztokholmie) przebywał do początku roku 1947, posiadając status uchodźcy politycznego.
Następnie na zaproszenie organizacji PAX ROMANA Kazimierz Tylko dotarł do Madrytu w 1947 roku, a od 1948 studiował na wydziale ekonomii, ówczesnego Uniwersytetu Centralnego, dzisiejszego Uniwersytetu Complutense.
W kolejnych latach Hiszpanii nie tylko kończy studia, ale prowadzi także aktywną działalność sportową. Pod jego kierunkiem nowo powstała drużyna siatkówki Realu Madryt dwukrotnie zdobywa tytuł mistrza Hiszpanii.
W 1966 zaproponowano mu pracę w Instituto Nacional de Educación Física (INEF) (Narodowym Instytucie Wychowania Fizycznego), odpowiedniku polskich Akademii Wychowania Fizycznego. Dostał propozycję utworzenia Biura Informacji, Dokumentacji i Badań Naukowych w dziedzinie sportu. 
Przetłumaczył na język hiszpański ważne książki na temat wielu dziedzin sportu, i treningu i biomechaniki ruchu ludzkiego.
Należał też do redakcji audycji w języku polskim “Radio Madryt” we współpracy m. in. z https://pl.wikipedia.org/wiki/Karol_Wagner-Pie%C5%84kowski">Karolem Wagnerem, poetą Józefem Łobodowskim i Karoliną Babecką.
Kazimierz Tylko-Dobrzański przez długie lata był sercem Polskiej Misji Katolickiej, szczególnie za ks. Mariana Walorka, który zmarł w 1988 r. Prowadził chór, starał się przy tym przekazać piękno polskiej muzyki kościelnej, głębię śpiewanych tekstów i bogactwo rodzimych tradycji religijno-patriotycznych.
W latach 80-tych wraz ks. Walorkiem organizował pomoc dla Polaków, którzy coraz liczniej przybywali do Madrytu.
Zmarł 30 kwietnia 2013 r. w wieku 91 lat.  Został pochowany na cmentarzu św. Izydora w Madrycie. 28 maja 2013 roku w Kościele Santa Rita w Madrycie została odprawiona Msza Święta żałobna za Duszę Śp. Kazimierza Tylki-Dobrzańskiego.

Odznaczenia

 • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski - nadany przez prezydenta Lecha Wałęsę
 • Order „Pro Ecclesia et Pontifice” - nadany przez papieża Jana Pawła II
 • Honorowa Odznaka Sportowa – przyznana w 1974 roku przez gen. Kazimierza Globisza, prezesa Związku Polskich Klubów Sportowych w Wielkiej Brytanii
 • Złota Odznaka Polskiego Komitetu Olimpijskiego
 • Złota Odznaka Honorowa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki (1991)

Rodzina

 • Żona: Amelia Bolívar, Hiszpanka pochodząca z rodziny Simona Bolívara, wyzwoliciela Ameryki Południowej.
 • Dzieci:
  • Rafael Tylko Bolívar - wybitny alpinista, dokonał pierwszego wejścia nową
  • drogą na szczyt Naranjo de Bulnes w paśmie górskim Picos de Europa.
  • Ignacio - dyrektor sekcji sportowej agencji Colpisa, drugiej co do wielkości agencji informacyjnej w Hiszpanii.
  • Jorge - zapalony narciarz
  • Córka …

Zdjęcia

 Tylko-Dobrzański
Kazimierz Tylko-Dobrzański wita się z królem Juanem Carlosem

Poniżej zamieszczono kilka zdjęć ze spotkań z udziałem Kazimierza Tylko-Dobrzańskiego oraz z Jego pogrzebu – wszystkie pochodzą z pozycji 4. Piśmiennictwa.

 Tylko-Dobrzański

 Tylko-Dobrzański

 Tylko-Dobrzański

 Tylko-Dobrzański

 Tylko-Dobrzański

 Tylko-Dobrzański

 Tylko-Dobrzański

Piśmiennictwo

 1. http://www.tuchow.pl/odszedl-kazimierz-tylko-dobrzanski/
 2. https://www.radiomaryja.pl/informacje/madryt-uroczystosci-pogrzebowe-kazimierza-tylko-dobrzanskiego/
 3. http://www.ryglice-okolice.pl/wiadomosci/archiwum/2394-zmarl-kazimierz-tylko-dobrzanski
 4. http://www.polonia.es/msza-swieta-zalobna-za-dusze-sp-kazimierza-tylki-dobrzanskiego/