Edmund Marynowski

Marynowski

Edmund Marynowski pseud.: Sejm, Senat (ur. 14 stycznia 1913 w Warszawie, zm. 9 czerwca 2014 w Sun City West w stanie Arizona w USA) – oficer Wojska Polskiego, Polskich Sił Zbrojnych i Armii Krajowej, kapitan lotnictwa, cichociemny, uczestnik powstania warszawskiego.

Okres przed wojną

W 1933 roku zdał maturę ukończywszy Państwową Szkołę Techniczną z Wydziałem Lotniczym i Samochodowym w Warszawie.
Odbył służbę wojskową w Szkole Podchorążych Rezerwy Artylerii we Włodzimierzu Wołyńskim, a następnie w Szkole Podchorążych Rezerwy Lotnictwa w Dęblinie, którą ukończył 31 sierpnia 1934 roku.
Odkomenderowany do 3 pułku lotniczego z przeniesieniem do rezerwy. Pracował w Instytucie Badań Technicznych Lotnictwa na stanowisku referenta prób silników[2].

Okres wojny

We wrześniu 1939 roku został zmobilizowany do swojego Instytutu. Po ewakuacji Instytutu przekroczył granicę polsko-rumuńską 17 września 1939 roku. Był internowany w Rumunii.
W styczniu 1940 roku znalazł się we Francji, gdzie został skierowany do Polskich Sił Powietrznych. W czerwcu 1940 roku dostał się do Wielkiej Brytanii, gdzie został przydzielony do obsady Polskiej Szkoły Pilotów. Pełnił funkcje adiutanta komendanta Bazy w Blackpool, ćwiczył w Polskiej Szkole Pilotażu w Hucknall, a od 5 listopada 1942 był oficerem prób silników amerykańskich po ich naprawie w 24 Maintenance Unit w Tern Hill.
Zgłosił się do służby w kraju. Po przeszkoleniu w zakresie lotnictwa został zaprzysiężony 15 grudnia 1943 roku w Oddziale VI Sztabu Naczelnego Wodza i przeniesiony do Głównej Bazy Przerzutowej w Brindisi we Włoszech.
Skok do Polski wykonał w nocy z 27 na 28 kwietnia 1944 roku w grupie: Jan Biały, Jerzy Iszkowski i Bronisław Lewkowicz.
W chwili skoku do Polski został awansowany do stopnia kapitana .
Dostał przydział do Bazy Lotniczej „Łużyce” Obszaru Warszawskiego AK na stanowisko oficera nadzoru technicznego, później dodatkowo był oficerem ds. zleceń dowódcy bazy płka Jana Białego. Od kwietnia 1944 był dowódcą IV kompanii „Jur”.
Uczestniczył w Powstaniu Warszawskim od 1 sierpnia 1944 r., początkowo zastępca dowódcy odcinka „B”, kpt. Jerzego Marcinkowskiego ps. Jur –  ul. Wspólna od Emilii Plater do Marszałkowskiej oraz ul. Hoża (po stronie parzystej) od Marszałkowskiej do ul. Emilii Plater.
Od 28 sierpnia zastępca dowódcy 2 kompanii lotniczej „Jura” Batalionu „Zaremba-Piorun”. Walczył w Śródmieściu Południowym.
Po kapitulacji powstania został wywieziony do stalagu VII-F Lamsdorf, a następnie do oflagu VII-A Murnau w Bawarii. Obóz został wyzwolony 29 kwietnia 1945 roku.

Okres po wojnie

Po zajęciu obozu 29 kwietnia 1945 r. przez wojska amerykańskie 25 czerwca zameldował się w Oddziale VI (Specjalnym) Sztabu Naczelnego Wodza w Londynie.
Od 25 lipca ponownie w Polskich Siłach Powietrznych, przydzielony do bazy lotniczej w Hucknall.
Od 11 listopada 1946 r. w Polskim Korpusie Przysposobienia i Rozmieszczenia.
Po 1948 roku wyemigrował z rodziną do Kanady, a następnie do USA. Obywatelstwo Stanach Zjednoczonych dostał w roku 1960. Mieszkał w Casper Wyoming, a od roku 2008 w Sun City West w Arizonie.
Zmarł tam 9 czerwca 2014 r.

Odznaczenia

 • Krzyż Walecznych – czterokrotnie
 • Srebrny Krzyż Zasługi z Mieczami – 29 września 1944 roku
 • Medal Wojska
 • Medal Lotniczy – trzykrotnie
 • Srebrny Krzyż Zasługi
 • Air Crew Europe Star (Wielka Brytania).

Rodzina

 • Był synem Franciszka i Bronisławy z domu Gustowskiej.
 • Ożenił się ze Stanisławą Latkowską, z którą miał syna Andrzeja Franciszka (ur. w 1938).

Zdjęcia

b
Marynowski

Marynowski
Grób Edmunda Marynowskiego: Harrogate Stonefall Cemetery, Yorkshire

Marynowski
Pożegnanie kpt. Edmunda Marynowskiego, 29 września 2015 w ….
Wzięły udział następujące Poczty Sztandarowe: Jednostki Wojskowej GROM, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Związku Polskich Spadochroniarzy, Harcerskiej Organizacji Wychowawczo-Patriotycznej "Cichociemni" z Brzegu Dolnego, Szkoły Podstawowej nr 336 im.. Janka Bytnara w Warszawie, Szkoły Podstawowej im. Żołnierzy AK Cichociemnych w Brzozowie Starym oraz Gimnazjum numer 94 w Warszawie im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej
https://www.facebook.com/JednostkaWojskowaGROM/posts/938747642858638/

Piśmiennictwo

 1. https://pl.wikipedia.org/wiki/Edmund_Marynowski
 2. http://elitadywersji.org/edmund-marynowski-cichociemny/
 3. http://www.yorkshire-aircraft.co.uk/aircraft/planes/43/memarynowski.html