Antoni Mikucki

Mikucki

Antoni Mikucki, ur. 21 grudnia 1932 Iwieniec, zm. 20 marca 2008 Zielona Góra, syn Józefa i Kseweryny, ps. "Mały Maraton"
Mikucki
Nagrobek Antoniego Mikuckiego z przyklejoną tabliczką

Okres II wojny światowej

Jako młody chłopiec był czynnym harcerzem i żołnierzem Stołpecko-Nalibockiego Zgrupowania AK por. "Góry" ("Doliny") - Nowogródzki Okręg Armii Krajowej "Nów".
Po przybyciu Zgrupowania do Kampinosu 26 lipca 1944 r., po ponad 500 kilometrowym marszu od 29 czerwca 1944 r, żołnierz 2. szwadronu 27. pułku ułanów AK - Grupa "Kampinos". Brał udział w bitwie pod Jaktorowem 29.o9.1944r.
W Powstaniu Warszawskim walczyła jego rodzina: siostra st. ułan Wanda Mikucka ps. Maratonka - łączniczka i sanitariuszka, bracia kpr. Michał Mikucki ps. "Maraton" - trębacz kawalerii i Stanisław Mikucki ps. "Robaczek" oraz ojciec Józef Mikucki "Stary" (późniejszy pseudonim "Stary Maraton"). Po wojnie zamieszkali w Zielonej Górze i są pochowani na tutejszym cmentarzu.

Okres po II wojnie światowej

Po wojnie ukończył Wydział Energetyczny na Politechnice Wrocławskiej. Po studiach pracował jako inżynier w Zaodrzańskich Zakładach Przemysłu Metalowego "Zastal", następnie podjął pracę w Okręgowym Dozorze Technicznym w Poznaniu, w Rejonie Zielona Góra. W 1966 r. awansował na stanowisko kierownika Rejonu w Zielonej Górze. 21.05.1981 r. został kierownikiem Inspektoratu Dozoru Technicznego, od 1.05.1983 r. był naczelnikiem Inspektoratu, a od 18.10.1988 r. został dyrektorem Inspektoratu.
Był oddany bez reszty oddany swojej pasji inżynierskiej, jaką była dziedzina urządzeń ciśnieniowych, a szczególnie kotły energetyczne. W 1964 r. Był współzałożycielem Koła SIMP przy Dozorze Technicznym w Zielonej Górze. Był przewodniczącym Komisji Energetycznej Oddziału SIMP w Zielonej Górze. Jego dewizą była dbałość o klienta dozoru technicznego, a wyjątkowym poważaniem darzył kadrę inżynieryjno-techniczną.
Był serdecznym przyjacielem i kolegą, pięknie śpiewającym pieśni patriotyczne i wojskowe.
W ostatnich latach z aktywnego życia wyłączyła go choroba Altzheimera.
Pochowany na Cmentarzu Komunalnym w Zielonej Górze przy ulicy Wrocławskiej, kwatera 138, rząd 3, grób 2.

Zdjęcia

Mikucki

Mikucki
Nagrobek Antoniego Mikuckiego

Czy wiesz, że ...