Janina Górecka-Baranowska

Janina Górecka-Baranowska

Janina Górecka-Baranowska (ur. 19.09.1920 r. w Raciążu koło Sierpca, zm. 4.01.2002), ps. "Dzidka", "Hanka" sanitariuszka, córka Gabriela i Emilii.

W 1939 r. ukończyła Gimnazjum im. N. Żmichowskiej; w czasie okupacji podjęła studia lekarskie w szkole dr. Zaorskiego i na tajnym uniwersytecie.

1.08.1944 r. zgłosiła się jako ochotniczka sanitariuszka do pracy w punkcie sanitarnym w bursie RGO przy ul. Leszno 81, gdzie stacjonował oddział por. Eugeniusza Górskiego, ps. „Żarski”, w tym czasie oddział brał udział w atakach na koszary Żandarmerii niemieckiej przy rogu ulic Leszno i żelaznej. 6.08.1944 r. atakujący zostali zmuszeni do wycofania się w kierunku Starówki; została wówczas wcielona do Batalionu im. W. Łukasińskiego, 1 kompania „Troki”. Brała udział w ratowaniu rannych na odcinkach: Bank Polski, barykada na ul. Senatorskiej i ul. Bielańskiej, Pasaż Simonsa.

Inna informacja: do 2.09. - w plutonie 174 kompanii NSZ mjr. Szeptyckiego na Starym Mieście - źródło

2.09.1944 r. została wyprowadzona wraz z ludnością cywilną do obozu w Pruszkowie, następnie wywieziona do obozu koncentracyjnego w Ravensbruck.

Do kraju wróciła w maju 1945 r. i kontynuowała studia lekarskie, które ukończyła ze specjalizacją z pediatrii.


•  Batalion Armii Krajowej "Łukasiński"

Kliknąć dla wyświetlenia mapy
Trasa na urządzeniu mobilnym pokazuje drogę od aktualnego położenia do następnego punktu na trasie zwiedzania - grób Irena Tomalak