Salomea Gąciarz

16_pułk_piechoty

Salomea Gąciarz, ( ur. 18.09.1919, zm. 27.01.2008 ), ps. „Jodełka”, żołnierz AK.

Okres przed II wojną światową

Salomea Gąciarz urodziła się 18 września 1919 w rodzinie Marcina Kozika i Marii z d. Chochołowicz, była żoną Stanisława Gąciarza ps. „Ferbel”.
Ukończyła Powszechną Szkołę Podstawową w Pleśnej. Przed wojną zajmowała się prowadzeniem gospodarstwa domowego. W roku 1938 przyszedł na świat jedyny syn Jacek, późniejszy naczelnik i wójt gminy Pleśna.

Okres II wojny światowej

W czasie II wojny światowej ściśle współpracowała z tworzącymi się strukturami konspiracyjnymi, w których działał jej mąż Stanisław. Przydzielona do Inspektoratu „Tarnów”, jako szeregowy, działała początkowo w Związku Walki Zbrojnej, a później w AK. Zaprzysiężona w maju 1940, działając w Komendzie Placówki „Prakseda”, po przeszkoleniu z narażeniem życia pełniła funkcję łączniczki i kurierki. Zorganizowała skrzynkę i punkt odpraw dla Komendy Placówki. Przechowywała broń i tajną prasę, dodatkowo ukrywała i żywiła żołnierzy AK. We własnym domu udzielała gościny dla wszelkich zebrań, odpraw i szkolenia żołnierzy AK.
Kapitan Eugeniusz Borowski pisał w Oświadczeniu Świadka weryfikującym działalność „Jodełki”, że sam korzystał z jej gościny. W jej domu rodzinnym ukrywali się także por. „Pożoga” Józef Wojtanowski, por. „Ryba” Mieczysław Podgórski, por. „Sław” Józef Rogoziński, ppor, „Kotarba” Władysław Kumor, st. wachmistrz „Lawina” Władysław Łado Zatorski, dow. drużyny strz. „Barski” Kazimierz Cich i inni. Działalność partyzancką zakończyła 19 stycznia 1945.

Okres po II wojnie światowej

Po zakończeniu wojny przyjęła propozycję zorganizowania i prowadzenia Biblioteki Gminnej, którą otwarto 1 stycznia 1948. Przez trzydzieści pięć lat, do października 1982 była kierownikiem, a następnie dyrektorem Biblioteki Publicznej w Pleśnej.
Zmarła w wieku 89 lat, 27 stycznia 2008.
14 lutego 2001 Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej mianował Salomeę Gąciarz podporucznikiem Wojska Polskiego.

Odznaczenia i nagrody

  • Medal Wojska (5.08.1948)
  • Krzyż Zasługi z Mieczami (30.12.1949)
  • Krzyż Armii Krajowej (4.01.1985)
  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1986)