Kościół Nawiedzenia NMP

Na terenie kościoła i w jego okolicy walczyli żołnierze III plutonu 3 kompanii batalionu AK "Łukasiński"English version

In construcions


O kościele

Kościół został zbudowany na miejscu pogańskiej świątyni w 1411 w stylu gotyckim i jest tym samym jedną z najstarszych świątyń Warszawy.

Podczas wojny świątynia była wielokrotnie grabiona, a podczas Powstania Warszawskiego spalona.

Po wyzwoleniu, w latach 1947-1952 kościół odbudowano tak, aby przywrócić mu pierwotny wygląd.

Podczas stanu wojennego działało tu Duszpasterstwo Środowisk Twórczych, a najwybitniejsi literaci i aktorzy przygotowywali programy o charakterze patriotycznym, które ściągały tłumy.

Toczone walki

Na terenie kościoła i w jego okolicy walczyli i ginęli żołnierze III plutonu 3 kompanii batalionu AK "Łukasiński" w obronie tej części Starego Miasta.

Plutonem dowodził ppor. Tadeusz Świątkowski, ps."Borsuk".

29 sierpnia 1944 Niemcom udało się opanować kwartał domów pomiędzy ulicami Wójtowską, Zakroczymską i Przyrynek oraz przejściowo wyprzeć powstańców z kościoła Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny. W ręce Niemców wpadł wówczas zakład opiekuńczy dla kobiet pod wezwaniem św. Ducha i Panny Marii, prowadzony przez siostry szarytki (ul. Przyrynek 4). W walce polegli międy innymi; 29.08.44 r. kpr.Jan Piwko, ps."Czarny" i 30.08.44 r. szer.Stanisław Misiak. ps."Czarny I", a wielu żołnierzy zostało rannych.

Tablice pamiątkowe

Kościół NMP
Tablica dedykowana żołnierzom batalionu "Łukasiński" przed poświęceniem 17 czerwca 1990 r.


Poczet sztandarowy


Uroczystość poświęcienia tablicy
•  Batalion Armii Krajowej "Łukasiński"

Kliknąć dla wyświetlenia mapy
Trasa na urządzeniu mobilnym pokazuje drogę od aktualnego położenia do następnego punktu na trasie zwiedzania - Warszawa ul. Freta 10 Kościół św. Jacka