Karolina Buchalczyk

Karolina Buchalczyk

Karolina Buchalczyk z domu Pigułowska (2 X 1895 - 19 XII 1990), ojciec Antoni Pigułowski i matka Hieronima z domu Jarocińska. Ojciec zajmował kierownicze stanowisko w jednym z zakładów włókienniczych w Żyradowie.Pani Irena (autor słów i muzyki Aleksander Wertyński, 1917 rok)

Życiorys

Przed wybuchem I wojny światowej uczęszczała do rosyjskiego gimnazjum żeńskiego przy ul. Pomorskiej 16 w Łodzi, uczennicami w większości były Żydówki i Rosjanki, do szkoły uczęszczały także Niemki i Polki. Na początku 1915 roku zaczęto z Żyrardowa wywozić towary i maszyny w głąb Rosji, fabryka Ojca została wywieziona do miejscowości Kineszma.

W okresie I wojny światowej dzięki biegłej znajomości języka rosyjskiego pracowała w Moskwie w biurze Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej i urzędzie miasta.

Po zakończeniu wojny wróciła do Polski i w roku 1920 zawarła związek małżeński z Zenobiuszem Buchalczykiem. Miała dwoje dzieci: Bogdana i Aleksandrę.

Podczas wojny należała do sekcji kobiecej IV kompanii "Polesie" VI Rejonu VII Obwodu Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej, prowadziła szkolenie sanitarne i zajmowała się sprawami gospodarczymi, a w czasie Powstania Warszawskiego prowadziła punkt żywieniowy we wsi Łazy.

Po zakończeniu wojny pomagała swojej córce Aleksandrze w wychowaniu jej trojga dzieci.

W wieku emerytalnym aktywnie udzielała się społecznie, szczególnie w IV Liceum Ogólnokształcącym im. Emilii Szczanieckiej w Łodzi, pamiętając je jako swoją szkołę z początku ubiegłego wieku.

Wspomnienia

Zdjęcia

Karolina Buchalczyk
Moskwa, marzec 1916

Karolina Buchalczyk
Zdjęcie ślubne 1920

Karolina Buchalczyk
Z wnuczkiem Markiem, 1949

Karolina Buchalczyk
październik 1990 r.

Grób Buchalczykowie

Odznaczenia

Odznaka Grunwaldzka (7 sierpnia 1970), Medal Zwycięstwa i Wolności (6 września 1972), Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (26 lutego 1975), Odznaka Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej (17 lutego 1972), Złota Odznaka Za opiekę nad Zabytkami (22 kwietnia 1975), Honorowa Odznaka Miasta Łodzi (19 stycznia 1976), Odznaka Zasłużony Działacz Kultury (16 sierpnia 1982)

Szczegóły

•  Obwód VIII "Obroża"