Marian Krawczyk

Krawczyk

Marian Krawczyk (ur. 20.08.1910, zm. 3.09.1944), ps. "Harnaś", "2274", dowódca Batalionu "Harnaś"

Okres przed 2 wojną światową

Maturę zdał w 1932 w Gimnazjum im. M. Reja w Kielcach. Służbę wojskową odbył w Szkole Podchorążych Rezerwy Piechoty przy 4 Pułku Piechoty Legionów w Kielcach. Jako podporucznik otrzymał przydział do 1 Pułku Strzelców Podhalańskich. Po odbyciu służby wojskowej pracował w więziennictwie. W kampanii wrześniowej podporucznik  w 1 Pułku Strzelców Podhalańskich 2 Brygady Górskiej. Uciekł z niewoli. Nie zgłosił się do pracy w więziennictwie, ani nie zarejestrował się  jako oficer, co było obowiązkiem wobec władz niemieckich.

Okres 2 wojny światowej i konspiracji

W czasie okupacji pracował w budownictwie. W 1942 wstąpił do NOW pod pseudonimem „ 2274” „ Harnaś”. Pełnił funkcję d-cy drużyny, plutonu, kompanii.

W momencie rozpoczęcia Powstania dowódca 1 Kompania "Grażyna" w batalionie "Gustaw". 6 sierpnia 1944 otrzymał awans na porucznika. Po odcięciu w Śródmieściu kompani "Grażyna" i kompanii "Genowefa" objął dowódcztwo utworzonego z nich batalionu "Harnaś". Batalion walczył w rejonie Nowego Światu, Mazowieckiej, Świętokrzyskiej, Komendy Głównej Policji.

Poległ 3 września na barykadzie na Świętokrzyskiej róg Mazowieckiej. Po śmierci awansowany do stopnia kapitana.

Odznaczenia

Virtuti Militari 27 sierpnia 1944

•  Batalion Armii Krajowej "Harnaś"

Kliknąć dla wyświetlenia mapy
Trasa na urządzeniu mobilnym pokazuje drogę od aktualnego położenia do miejsca pamięci - ...............

Zezwolenie na umieszczenie tabliczki

•  Czy wiesz, że ...