02.01.2020r.
W Sosnowcu powołano 13 Szkolny Klub Historyczny im. Armii Krajowej
W dniu 17 grudnia w budynku szkoły odbyła się uroczysta Gala Historyczna, której apogeum stanowiło powołanie Klubu Historycznego im.Armii Krajowej II LO im. Emilii Plater.
Rangę uroczystości podnieśli przybyli na nią goście: Poseł na Sejm RP Mateusz Bochenek, Arkadiusz Chęciński-Prezydent Miasta Sosnowca, major Zdzisław Mierzejewski - kombatant, Janusz Kwapisz - prezes Okręgu Śląskiego ŚZŻAK, Jan Musiał - Wiceprezes Ok. Śl, Ewa Burak - Bojanowska, Maria Śliwińska, Zbigniew Padoł - przedstawiciele Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich. Dyrektor szkoły mgr Justyna Tulicka przywitała gości, a akademię patriotyczną przygotowała młodzież klasy 1dp. Prezesem Klubu Historycznego im.AK w II LO została nauczycielka historii mgr Elżbieta Rudzka. Celem Klubu jest upowszechnianie wśród młodzieży wiedzy w zakresie działalności SZP, ZWZ, AK oraz innych organizacji niepodległościowych walczących podczas II wojny światowej oraz w okresie zniewolenia komunistycznego. Ponad to krzewienie wśród młodzieży świadomości narodowej i patriotycznej.
Po uroczystej Gali młodzież zaprosiła gości na przygotowany przez klasy 1dp i 1dg słodki poczęstunek. To była wartościowa lekcja współczesnego patriotyzmu.
JM Foto Ela Rudzka
03.01.2020r.
Gliwice - Opłatek wśród kombatantów.
Tradycyjnie już od wielu lat, we wszystkich polskich środowiskach, w okresie Świąt Bożego Narodzenia spotykamy się przy opłatku.
Podsumowanie minionego roku, plany na przyszłość. Atmosfera polskich świąt trwa długo po samym Dniu Narodzenia Pańskiego. My również, wśród kombatantów Armii Krajowej, uczestniczyliśmy w spotkaniu opłatkowym gliwickiego środowiska ŚZŻAK.
Wśród zaproszonych na spotkanie gości byli przedstawiciele WKU i Garnizonu, dyrektorzy szkół współpracujących z środowiskiem AK orz pełniący obowiązki Prezydenta Miasta Gliwice Janusz Moszyński. Było rodzinnie, ciepło i radośnie.
Trzech członków rozpoczęło właśnie obchody swoich 95 urodzin i otrzymało od Zarządu Koła urodzinowe dyplomy gratulacyjne.
Wszyscy z wszystkimi podzielili się opłatkiem a życzeniom nie było końca.
Z gliwickiego koła ŚZŻAK, które na początku założenia w latach dziewięćdziesiątych liczyło kilkuset członków, pozostało już tylko niewielu kombatantów.
JM
05.01.2020r.
Huk wystrzałów i piękne wierzchowce, czyli widowiskowa rekonstrukcja w Rabsztynie
Tłumy widzów były świadkami bitewnego zgiełku, jaki w sobotę 9 listopada 2019 r. rozniósł się wokół Chaty Kocjana w Rabsztynie. Za sprawą rekonstruktorów publiczność mogła cofnąć się w czasie i niemal dotknąć historii.
Inscenizacja historyczna „Olkuszanie w walce o niepodległość i granice Rzeczypospolitej” przedstawiła dzieje V Batalionu Strzelców Olkuskich – ochotniczej jednostki odrodzonego w 1918 r. Wojska Polskiego. Widowisko składało się z kilku scen. Na początku rekonstruktorzy przedstawili rozbrajanie zaborców w listopadzie 1918 r. oraz werbunek do armii. Epizody spięte były narracją, zaś całości dopełniła muzyka. Kulminacyjną sceną widowiska było odtworzenie walk olkuskiego batalionu na froncie bolszewickim w 1920 r.
W wydarzeniu wzięło udział trzydziestu rekonstruktorów z sześciu grup: Grupa Rekonstrukcji Historycznej KuK Sturmtruppen, Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej Wrzesień ’39, Projekt Rosja w Ogniu, GRH Bellum, Projekt Historyczny „15. Pułk Piechoty” oraz GRH V Batalion Strzelców Olkuskich.
Organizatorem wydarzenia było olkuskie koło Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, przy wsparciu Oddziału PTTK w Olkuszu oraz partnerów: MOK w Olkuszu, firmy cateringowej Artur Sokół oraz Stadniny Koni w Udorzu. Patronat nad wydarzeniem sprawowali starosta olkuski Bogumił Sobczyk oraz Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik. Inicjatywę przygotowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
Historię V Batalionu Strzelców Olkuskich przybliża m.in. wystawa dostępna pod linkiem: https://www.biblioteka.olkusz.pl/images/do-pobrania/Vbatalion.pdf. Zainteresowani mogą również obejrzeć film o tej jednostce: https://www.youtube.com/watch?v=WHdrXuWgfWw
Miejsce, w którym odbyła się inscenizacja – Chata Kocjana – to zrekonstruowany dom rodzinny olkuszanina Antoniego Kocjana (1902–1944), wybitnego konstruktora lotniczego, który podczas II wojny światowej rozpracowywał niemiecką tajną broń: V-1 i V-2. Sylwetkę bohatera przedstawia film „Kocjan. Życie pod wiatr” – https://www.youtube.com/watch?v=TvwBAIyEPG8.
Tekst: Konrad Kulig
Zdjęcia: Roman Głowacki
05.01.2020r.
Wręczenie Odznaczenia Pamiatkowego ,,Za Zasługi dla ŚZŻAK"
17.12.2019r. w czasie inauguracji powołania w II LO im. Emilii Plater, Szkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej za wieloletnią pomoc i skuteczne wspieranie działalności ŚZŻAK w tym upowszechnianie wśród mieszkańców Sosnowca, wiedzy o Polskim Państwie Podziemnym uhonorowano Odznaczeniem Pamiątkowym ,,Za Zasługi dla ŚZŻAK” Prezydenta Miasta Sosnowca Arkadiusza Chęcińskiego
Odznaczenie Pamiątkowe ,,Za Zasługi dla ŚZŻAK” zostało ustanowione Uchwałą Plenum Zarządu Głównego w grudniu 2011r. z okazji 70 rocznicy przemianowania przez Naczelnego Wodza gen. Wł. Sikorskiego ZWZ w AK
Odznaczenie wręczył Wiceprezes Okręgu Śląskiego Jan Musiał
JM.
05.012020r.
Spotkanie z Aleksandrem Tarnawskim lat 99, ostatnim żyjącym cichociemnym
Pan Aleksandr Jan Michał Tarnawski ps.Upłaz, Wierch - inżynier chemik, podporucznik broni pancernej Polskich Sił Zbrojnych i Armii Krajowej, cichociemny (jedyny żyjący z 316), major Wojska Polskiego w stanie spoczynku. Pan Tarnawski został czterokrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych, ustanowionego w 1920 roku, celem nagrodzenia męstwa i odwagi, czynów wykazanych w boju... Gościem, który towarzyszył w spotkaniu był Pan Jan Musiał - Wiceprezes Okręgu Śląskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej . To była żywa lekcja historii. Serdecznie dziękujemy Panu Tarnawskiemu za przybycie i podzielenie się z młodzieżą swoją historią z czasów II wojny światowej. Warto dodać, że spotkanie to otwiera cykl spotkań ze świadkami historii w II LO, zainicjowanych przez nauczycieli historii.
MJ Foto Ela Rudzka
30.01.2020r.
19.01.2020r.zmarł ks. Marek Plebanek,
proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kwaśniowie i przyjaciel Światowego Związku Żołnierzy AK.
Uroczystości pogrzebowe odbyły się w czwartek 23 stycznia w Kwaśniowie. Mszy świętej przewodniczył ks. bp. Grzegorz Kaszak.
JM.
30.01.2020r.
157 rocznica Powstania Styczniowego.
Zbiórka Patriotyczna Zagłębiaków pod zamkiem w Będzinie,
- 24 stycznia ... "Marsz 150-ciu " rajd 3 etapowy: Będzin - Sławków - Żurada - Ojców,
- 25 stycznia ... uroczystości w Ojcowskim Parku Narodowym zorganizowane przez PTTK - miejscu zgrupowania oddziału płk. Kurowskiego.
Nie zabrakło Prezesa Okręgu Śląskiego Janusz Kwapisza i członków ŚZŻAK.
JM
30.01.2020r.
Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej w Gliwicach złożyli przysięgę
Była to jedna z sześciu przysiąg WOT , jakie odbyły się 25-26 stycznia 2020r.
01.02.2020r.
157 Rocznica wybuchu Powstania Styczniowego
Sosnowiec pamięta o rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. W tym roku mija dokładnie 157 lat od dnia, w którym oddział pod dowództwem Apolinarego Kurowskiego wygrał potyczkę z Rosjanami i na kilkanaście dni przejął władze w Zagłębiu Dąbrowskim. Wydarzyło się to w lutym 1863 roku.
JM
zdięcia Paweł Leśniak
04.02.2020r.
Wernisaż wystawy prac laureatów Międzynarodowego Konkursu Plastycznego „Ludzie ludziom zgotowali ten los”
Wydarzenie zostało zorganizowane dla upamiętnienia 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.
Młodzieżowy Dom Kultury nr 1 im. Artystów Rodu Kossaków we współpracy z Towarzystwem Opieki nad Oświęcimiem, Centrum Organizacji Pozarządowych w Katowicach oraz Oddziałowym Biurem Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Katowicach zorganizowali wernisaż prac laureatów Międzynarodowego Konkursu Plastycznego „Ludzie ludziom zgotowali ten los” im. Augusta Kowalczyka, który odbył się 4 lutego 2020 r.,w Katowicach przy ul. Młyńskiej 5.
JM
foto JM
09.02.2020r.
to data, którą w Sosnowcu znają prawie wszyscy. 115 lat temu doszło do masakry pod hutą "Katarzyna".
Carskie wojsko spacyfikowało w okrutny sposób walczących o swe prawa robotników i uczniów. Od kul rosyjskich żołnierzy zginęło kilkadziesiąt osób - dokładna liczba nie jest znana. Wydarzenia te stały się swego rodzaju preludium do utworzenia Republiki Zagłębiowskiej. Zarówno rzeź na "Katarzynie" jak i powstanie Republiki należą do najważniejszych wydarzeń w historii Sosnowca oraz Zagłębia Dąbrowskiego.
Upamiętniając 115. rocznicę Rewolucji 1905r, spotkaliśmy się przy mogile zbiorowej robotników demonstrujących 9 lutego 1905r.
fot. Mariusz Binkiewicz
UM Sosnowiec
75. rocznica zamordowania rodziny Mackiewiczów i Jerzego Piwowarczyka
Uroczystości poprzedziła Msza św. odprawiona w intencji pomordowanych przez kapelana ŚZŻAK Koła Sosnowiec ks. dr. Michała Bordę oraz ks. Krzysztofa Bendkowskiego proboszcza Parafii P.W. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy.
Historia
Parterowy domek przy ul. Klubowej w Ostrowach Górniczych. 12 lutego 1945 roku mieszkała w nim rodzina Mackiewiczów: Mieczysław i Helena oraz ich synowie Jerzy oraz Bogdan. Wieczorem był jeszcze kolega ich synów Jerzy Piwowarczyk.
W pewnym momencie rozległo się walenie do drzwi. Za nimi stali milicjanci. Co się później działo? Nie wiemy. Pewne jest tylko jedno, cała rodzina Mackiewiczów wraz z Jerzym Piwowarczykiem została sprowadzona do piwnicy, gdzie milicjanci wszystkich zastrzelili.
Mówili o nich "białogwardziści"
Najprawdopodobniej były dwa powody tego okrutnego mordu. Po pierwsze rodzina Mackiewiczów była jak na tamte czasy zamożna. Mieczysław był dyrektorem kopalni Dorota. Starsi ludzie mieszkający w Ostrowach pamiętają, że Mackiewicz pomagał biednym w czasie okupacji. Byłby więc to motyw rabunkowy.
Po drugie o Mackiewiczach mówiło się przed wojną, że to białogwardziści. Tutaj pojawia się drugi motyw, bo cała rodzina była przeciwko systemowi komunistycznemu, jaki tworzył się w Polsce. Jerzy, Bogdan Mackiewiczowie oraz Jerzy Piwowarczyk należeli do Armii Krajowej.
Na drugi dzień po morderstwie, milicjanci przyszli tam znowu. Zabrali ze sobą woźnicę. Pomordowanych załadowano na wóz, który ruszył do pobliskiego lasu. Ciała czterech mężczyzn i kobiety milicjanci wrzucili do nieczynnego szybu kopalni Dorota.
Śledztwo IPN
Według mieszkańców Ostrów Górniczych pierwszy krzyż brzozowy w miejscu szybu kopalni Dorota postawiono dopiero w 1980 roku. Pozwoliły na to wydarzenia sierpniowe. Jednak dopiero 1984r. znalazła się na nim tablica, na której były nazwiska zastrzelonych oraz zdania: "Tu w szybie kopalni Stara Dorota spoczywają ciała pomordowanych żołnierzy AK. Chwała bohaterom. Hańba mordercom.
Katowicka Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu rozpoczęła śledztwo w sprawie zamordowania Piwowarczyka i Mackiewiczów.
W archiwach nie ma śladu tamtych wydarzeń, dlatego sprawa została umorzona.
17. września 2016r. w dzień napaści Niemic hitlerowskich na Polskę, kombatanci ŚZŻAK z Prezydentem miasta Arkadiuszem Chęcińskim, odsłonili obelisk z krzyżem przy którym corocznie 12 lutego. odbywają się uroczystości.
Cześć i Chwała Bohaterom.
fot. Mariusz Binkiewicz
14.02.2020r.
Z okazji 78 rocznicy przemianowania Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową, Wiceprezes Okręgu śląskiego i członkowie Koła Sosnowiec ŚZŻAK, Stowarzyszenia paramilitarnego Pancernik, oraz uczniowie VIII LO. im. K.K. Baczyńskiego, spotkali się przy Lapidarium w Sosnowcu, by przypomnieć mieszkańcom miasta o bohaterach największej podziemnej armii w okupowanej podczas II wojny światowej Europie
Historia Lapidarium w pobliżu Kościoła św. Joachima w sosnowieckiej dzielnicy Zagórze sięga początków XX wieku. Kaplica pozostawiona sama sobie popadała w ruinę. Dopiero w 2002 roku zarządzające obiektem Koło Zagłębiowskie Światowego Związku Armii Krajowej i Koło Sosnowieckie doprowadziły do renowacji obiektu. We wnętrzu stworzono Lapidarium Armii Krajowej.
Celem stworzenia Lapidarium było upamiętnienie inspektoratu Armii Krajowej działającego dość prężnie w tym regionie. Wcześniej prawdopodobnie na przełomie XVIII i XIX wieku wzniesiono tu kapliczkę. Z czasem popadła w ruinę, była całkowicie zarośnięta. Byli żołnierze znaleźli to miejsce. Doprowadzili do renowacji.
W Lapidarium Armii Krajowej zobaczyć możemy zdjęcia inspektoratu Armii Krajowej działającego w Zagłębiu.
JM
21.02.2020r.
Narodowy Dzień Pamięci ,,Żołnierzy Wyklętych"
49 Konferencja
22.02.2020r.
Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej w Brzegu złożyli przysięgę
https://brzeg24.pl/slider/156575-przysiega-wojsk-obrony-terytorialnej-w-brzegu-zdjecia/
JM
25.02.2020r.
24.02.2020.Katowice. IPN zorganizował ceremonię wręczenia Krzyży Wolności I Solidarności, nadanych przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę. Honory pełnił poczet sztandarowy "Pamięć Jastrzębska".
Zdjęcia ,,Pamięć Jastrzębska"
27.02.2020r. Jastrzębie Zdrój
49 konferencja z okazji Narodowego Dnia Pamięci ,, Żołnierzy Wyklętych.
Kapituła Konwentu Seniorów Stowarzyszenia „Pamięć Jastrzębska” przyznała, certyfikaty „Człowiek Wolności i Niepodległości”, za udział i zaangażowanie w walkę o wolną Rzeczpospolitą Polską i budowanie demokratycznej Ojczyzny. Certyfikaty trafiły w ręce przedstawicieli ŚZŻAK Okręg Śląski Prezesa Janusza Kwapisza, Wiceprezesów mjr. Henryka Czerwińskiego i Jana Musiała Wyróżnienie, w trakcie uroczystości, wręczali Alojzy Pietrzyk, mjr. Stanisław Turski ps. ,,Czarnocki” żołnierz NSZ Brygady Świętokrzyskiej oraz Prof. dr hab. n. med. Grzegorz Opala.
J.M.
Zdjęcia: A. Pietrzyk
29.02.2020r. J.M.
Nowi żołnierze dołączyli do 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Złożyli 29.02.2020r. w Gliwicach przysięgę wojskową.
01.03.2020r.
Sosnowiec - Bieg Tropem Wilczym 2020
Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
(fot. Maciej Łydek)
J.M.
03.03.2020r.
Szkoła Podstawowa nr.6 w Sosnowcu im. Juliusza Słowackiego. Szkolny Klub Historyczny im. Armii Krajowej
PAMIĘĆ TO NASZ OBOWIĄZEK - Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. J.M.
02.03.2020. Katowice.
Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" Niezłomnych. Organizator - IPN Katowice
Zdjęcia Stowarzyszenie ,,Pamięć Jastrzębska"J.M.
Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w czwartek 5 marca o godz. 14:00 mszą św. na olkuskim cmentarzu.
fot. Powiat OlkuskiJ.M.
W niedzielne popołudnie ponad 120 osobowa grupa olkuszan mogła odwiedzić miejsca związane z powojenną historią naszego miasta.
Pod przewodnictwem członków naszego Koła, odwiedzono takie miejsca jak była Komenda MO ,,pod zegarem", pomnik ,,Ofiar Komunizmu" ,,Willę Kallisty" gdzie mieścił się Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego, a także obelisk na skwerze, zwany przez mieszkańców,,ubeliskiem".
Patronat nad wydarzeniem objął Przegląd Olkuski oraz Kwartalnik Wyklęci.
Zdjęcia autorstwa Wojciecha Panka i Marcina Pawlika.
J.M.
Kolaż portretów żołnierzy olkuskiego podziemia firmował jubileuszowy V Wojewódzki Konkurs „Żołnierze Wyklęci. Niezłomni Bohaterowie”
Na plakacie promującym wydarzenie znaleźli się:
Władysław Synowiec „Groźny” – dowódca placówki AK i komórki WiN w Skale,
Zofia Wujcik – łączniczka Obwodu Olkusz BCh,
Adolf Kieres „Volt” – żołnierz drużyny dywersyjnej Obwodu Olkusz i OP „Litwinka”,
Józef Lipa „Kukułka” – komendant Obwodu Olkusz AK i kierownik siatki Brygad Wywiadowczych,
Witold Orczyk „Lipski” – partyzant OP „Szarancza” i członek WiN w Sułoszowej.
Więcej o wydarzeniu w relacji TVP3 Katowice: 🎥 https://katowice.tvp.pl/…/final-konkursu-zolnierze-wykleci-…
Blok Armia Krajowa Olkusz - Zapraszamy do odwiedzenia
J.M.
Życzenia wielkanocne 2020
❗️Mamy to! 💪😎🍀 Nasz wniosek okazał się jednym ze zwycięskich w konkursie dotacyjnym MON „Wdzięczni Bohaterom 1920”.
👥Dzięki współpracy z PTTK Olkusz, wraz z naszą GRH V Batalion Strzelców Olkuskich, już wkrótce rozpoczniemy tworzenie m.in. tematycznej wystawy oraz internetowej bazy żołnierzy z ziemi olkuskiej, którzy walczyli w wojnie polsko-bolszewickiej. 🔜Będzie też kilka niespodzianek. 🤫
Przesiew wniosków był duży, ale nie daliśmy się odsiać. 😁
JM.
30.05.2020r.
Odszedł na wieczną wartę na niebiańską ścieżkę przy Panu Bogu ażeby tam z góry strzec wolności naszej Ojczyzny Polski kpt Stanisław Jeleń
Wrzesień 1939r. Komendant Pogotowia Wojennego w Chrzanowie. Po zajęciu przez Niemców Chrzanowa i Krakowa skierowano jego drużynę na Lwów gdzie pełnił pomocnicza służbę wojskową w obronie Lwowa w Jednostce wojskowej Artylerii. Od 1939r. do stycznia 1945r. komendant piątki w Harcerskich Oddziałach Bojowych w Chrzanowie Obwód AK Chrzanów, placówka Regulice. Był przewodniczącym od trzech kadencji Okręgowej Komisji Rewizyjnej Okręgu Śląskiego. Krajowy Zjazd Delegatów Stowarzyszenia Szarych Szeregów 21.10.2006r. nadał mu godność Honorowego Członka Stowarzyszenia Szarych Szeregów. Miał zaliczony okres kombatancki 5 lat i 5 miesięcy. Odznaczony min.: Krzyż Kawalerski OOP, Krzyż Armii Krajowej, Medal za wojnę obronną 1939,Krzyż Kampanii Wrześniowej, Medalem Zwycięstwa i Wolności, Krzyż Partyzancki, Odznaka Weterana Walk o Niepodległość. Był Organizatorem spotkań z młodzieżą, brał czynny udział w akcjach do miejsc z martyrologią Żołnierzy Armii Krajowej kultywując ich pamięć. Był autorytetem dla młodzieży i władz Katowic. Za swa działalność społeczna i Kultywowanie pamięci AK został odznaczony Złotą odznaką Honorową za zasługi dla Województwa Katowickiego oraz Srebrną odznaką dla Województwa Śląskiego.
Żegnaj Przyjacielu kapitanie Stanisławie Jeleń niech ta Polska ziemia, dla której całe życie pracowałeś, otuli Cię swoimi ramionami i lekką Ci będzie.
Spoczywaj w spokoju. Cześć jego pamięci.
31.05.2020r.
Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło Olkusz Przypominamy film o Panu Mieczysławie zrealizowany przez TVP Kielce: https://kielce.tvp.pl/.../100-lat-dla-polski-historia...
Powiat Zawierciański
💯11 kwietnia swoje 100. urodziny obchodził Pan Mieczysław Rosół z Woli Libertowskiej - najstarszy żyjący w powiecie (a prawdopodobnie także najstarszy w województwie) partyzant – Żołnierz AK – obecnie w stopniu porucznika.
🔴 Ponieważ w dniu urodzin wizyta u Pana Mieczysława nie była możliwa – dopiero teraz życzenia i gratulacje osobiście złożyli Jubilatowi: Wicestarosta Zawierciański Paweł Sokół, Wojskowy Komendant Uzupełnień w Będzinie ppłk Andrzej Kłuś, Zastępca Komendanta WKU mjr Jacek Łukasik oraz były żołnierz zawodowy 11 Dywizji Kawalerii Pancernej w Świętoszowie - uczestnik dwóch misji pokojowych – st. chor. rez. Mariusz Dorobisz.
Wśród prezentów przekazanych jubilatowi była m.in. polska szabla oficerska – replika szabli z 1921 r. z życzeniami:
"Sz.P.
Por. Mieczysław Rosół
w dniu 100. urodzin przekazujemy Panu życzenia zdrowia
i wszelkiej pomyślności
wraz z polską szablą oficerską, która niech będzie wyrazem
naszego uznania i wdzięczności.
Za Pana niezłomny charakter i waleczność,
której dowiódł Pan wielokrotnie, walcząc o Wolność i Niepodległość Ojczyzny na frontach II Wojny Światowej
oraz nie poddając się systemowi Polski powojennej
DZIĘKUJEMY!
Gabriel Dors – Starosta Zawierciański Paweł Sokół - Wicestarosta".
🔴 Wicestarosta podarował i osobiście przeczytał swój wiersz – zadedykowany Panu Mieczysławowi Rosołowi, którego zna od wielu lat.
Komendanci z WKU w Będzinie przekazali pamiątkową tabliczkę, a uczestnik misji pokojowych Mariusz Dorobisz ofiarował album o żołnierzach - weteranach, którzy uczestnicząc w misjach stracili ręce, nogi – a w ubiegłym roku brali udział w olimpiadzie niepełnosprawnych żołnierzy w Australii.
To był dzień pełen wspomnień i wzruszeń. Pan Rosół przypomniał chwile, które zadecydowały o jego losie. Cieszył się, że udało mu się przeżyć – dzięki temu dziś może pochwalić się wspaniałą rodziną – ma 4 dzieci, 9 wnucząt i 19 prawnucząt.
🔴Pokazał również list gratulacyjny z życzeniami, który otrzymał w dniu urodzin od 🇵🇱Premiera Mateusza Morawieckiego.
🌹Panie Mieczysławie – życzymy kolejnych 100 lat w zdrowiu i pomyślności!
🔵Przypomnijmy:
Pan Mieczysław Rosół urodził się 11 kwietnia 1920r.
W konspiracji działał od 1939 r. Żołnierzem Armii Krajowej był od maja 1942 r. do stycznia 1945 r. Uczestniczył w akcji likwidacji konfidentów w Wolbromiu. „Spalony” przeszedł do partyzantki. W okresie przedwiośnia 1943r. Brał udział w zniszczeniu ksiąg gminnych (spisy ludności) w miejscowościach Kidów-Żarnowiec, a 19.03.1944 r. w akcji opanowania Włoszczowy, w której zginęło 11 partyzantów, a Pan Mieczysław został ranny. Po 1945 r. aresztowany, więziony i katowany przez UB w Olkuszu. Po wojnie represjonowany z powodu przynależności do AK.
Odznaczony:
KRZYŻEM KAWALERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI,
KRZYŻEM PARTYZANCKIM,
BRĄZOWYM KRZYŻEM ZASŁUGI Z MIECZAMI,
KRZYŻEM ARMII KRAJOWEJ 1939-1945,
Odznaczeniem KRAJOWEJ RADY NARODOWEJ – RP ZWYCIĘSTWO I WOLNOŚĆ – 9 MAJ 1945 r.,
MEDALEM: POLSKA SWEMU OBROŃCY,
ODZNACZENIEM: ARMIA KRAJOWA – AKCJA BURZA, ODZNACZENIEM: ZASŁUŻONEMU DLA ROZWOJU WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO,
MEDALEM ZA ZASŁUGI DLA ŚWIATOWEGO ZWIĄZKU ŻOŁNIERZY AK.
JM.
04.06.2020r.
Szanowni Państwo,
21 czerwca 2020 roku w Kościele p.w. Św. Jana i Pawła Męczenników w Katowicach, zostanie odsłonięta Tablica upamiętniająca śląskich policjantów II Rzeczypospolitej Polskiej z Katowic - Dębu - Ofiary Zbrodni Katyńskiej.
Drodzy Państwo, w imieniu organizatorów tego "policyjnego znaku pamięci" Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. Teresy Brackiej, Proboszcza Parafii p.w. Św. Jana i Pawła Męczenników w Katowicach Ks. Adama Wyciska oraz Dyrektora Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach dr Andrzeja Sznajdera, serdecznie zapraszam do uczestnictwa w tej patriotycznej uroczystości.
Uroczystość odbędzie się w niedzielę, 21 czerwca 2020 roku, podczas odpustowej Mszy Św. w intencji patronów parafii - Św. Jana i Pawła Męczenników w Kościele przy ul. Chorzowskiej 160 w Katowicach– Dębie. Rozpoczęcie godz. 11,45.
J.M.
Gliwice 20.06.2020r.
13 Śląska Brygada Obrony Terytorialnej im. ppłk. Tadeusza Puszczyńskiego ps. „Konrad Wawelberg”
obchodziła po raz pierwszy swoje święto.
W tak uroczystym dniu Mianowanie na stopień podpułkownika otrzymał Henryk Czerwiński.
Nominacje wręczył płk Tomasz Białas - Dowódca, trzykrotny uczestnik misji w Iraku i Afganistanie
Henryk Czerwiński ur. 1924-10-10 w Brzezie
12.1942-01.1945 Okręg Samodzielny Radom – Kielce AK, Inspektorat Radomsko – przysięga złożona 20.12.1942 przed komendantem placówki Wola Lipieniecka; 12.1942-06.1943 członek placówki AK Wola Lipieniecka; 06’1943-05’1944 oddział dywersyjno-szkoleniowy w dyspozycji Referatu Szkoleniowego Obwodu Radom; 05’1944-15.01.1945 – oddział leśny “Cypriana” – żołnierz osłony dowódcy – kpt. Krzysztofa Hofmana (ps. “Cyprian”) – III batalion 72 pp AK, od końca grudnia 1944 r. dowódcą oddziału był por. Podkowiński (“Ren”) ; uczestnik Akcji “Burza” i bitew – pod Gałkami, Huciskiem i Trzebaniami, szeregu akcji dywersyjnych. Starszy strzelec, ps. “Czart”; 20.12.1942-15.06.1943 – łącznik pomiędzy placówką Wola Lipieniecka a “Jaworem” w Jastrzębiu.
Gratulacje Panie Podpułkowniku.
Lekcja patriotyzmu w ,,Korfantym" Jastrzębie Zdrój 27.luty.2020r.
JM
18.07.2020r.
Sosnowiec. Uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej w 100 rocznicę utworzenia Armii Ochotniczej
Kiedy 100 lat temu nawała bolszewicka zbliżała się do Warszawy Rada Obrony Państwa powołała Armię Ochotniczą. Wśród 100 000 ochotników 4 tys. przybyło z Zagłębia. Ok. połowa z nich to zagłębiowscy robotnicy. Na początku na front wyruszyło 200 harcerzy. Ludność cywilna Sosnowca uzbierała 6 mln marek polskich oraz wiele rzeczy ( np. bieliznę) dla walczących na froncie. Dzisiaj odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej te wydarzenia.Tablicę uroczyście odsłonili: Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek oraz zastępca Prezydenta Miasta Sosnowca Michał Zastrzeżyński.
JM
28.07.2020r.
Urząd Miejski, Prezydent Miasta Sosnowiec Arkadiusz Chęciński, Okręg Śląski i Koło Sosnowiec ŚZŻAK, zapraszają.
W związku z przypadającą rocznicą wybuchu powstania warszawskiego zapraszamy do złożenia kwiatów w dniu 1 sierpnia 2020 o godz. 17:00 pod pomnikiem Kobiet Walczących w Szeregach Armii Krajowej przy skwerze im. Danuty Siedzikówny „Inki”.
JM
Sosnowiec ,
1 sierpnia z okazji 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, przedstawiciele Szkolnego Klubu Historycznego im.AK, Prezydent Miasta, mieszkańcy, punktualnie o godzinie W , oddali cześć poległym w Powstaniu Warszawskim. W całym mieście o godzinie 17:00 zawyły syreny. Przy Pomniku Kobiet Walczących w szeregach Armii Krajowej na Placu INKI – przy kościele św. Tomasza Apostoła, zebrani uczcili pamięć powstańców minutą ciszy. PAMIĘTAMY
http://www.sosnowiec.pl/miasto/galeria/k1,455,godzina_w_w_sosnowcu/
Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło Olkusz
1 sierpnia 2020r. godz. 17.00 nasza delegacja – na czele z honorowym prezesem hm. Ryszardem Kowalem – uczestniczyła w Olkuszu w upamiętnieniu powstańców warszawskich. Na naszym kanale można posłuchać wspomnień powstańców:
JM
11.08.2020r.
Zachęcamy do śledzenia profilu ŚZŻAK Koła Olkusz na facebooku oraz nowej strony internetowej: http://ak.olkusz.pl/ 15 sierpnia o 11:00 na facebooku przeprowadzą dla internautów transmisję z oficjalnego otwarcia i inauguracyjnego zwiedzania wystawy „Olkuszanie w Bitwie Warszawskiej 1920”, która będzie prezentowana na olkuskim rynku. Internetową wersję wystawy można oglądać pod linkiem: https://ak.olkusz.pl/wystawa-olkuszanie-w-bitwie-warszawskiej-1920/
Z pozdrowieniami, Konrad KuligPrezes Zarządu Koła Olkusz ŚZŻAK
JM
15.08.2020r.
JM
Jasna Góra 13.09.2020r.
49 Pielgrzymka Żołnierzy Armii Krajowej na Jasną Górę
JM
15.09.2020r. OLKUSZ
JM
Sosnowiec 17.09.2020r.
81 Rocznica Agresji Zwiazku sowieckiego na Polskę
http://www.sosnowiec.pl/miasto/galeria/k1,460,81_rocznica_agresji_zwiazku_radzieckiego_na_polske/
JM
Sukces uczniów Plater podczas Turnieju Debat Historycznych
Pod koniec września przedstawiciele Szkolnego Klubu Historycznego im. AK działającego w II LO im. E. Plater w Sosnowcu wywalczyli III miejsce w V TURNIEJU DEBAT HISTORYCZNYCH.
Uczniowie w składzie Emilia Kozieł (2Ag), Igor Huta (2Dp), Igor Wiczkowski (2Dp) i Aleksy Król (2Dp) pod opieką Elżbiety Rudzkiej kapitalnie zaprezentowali się podczas zmagań turniejowych. Organizatorem debat na szczeblu regionalnym był Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów historycznych.
https://www.facebook.com/events/776616486455643/