Z udziałem przedstawicieli Zarządu Okręgu Wielkopolska ŚZŻAK wiceprezesa mjr. Ludwika Miśka i członka Prezydium Henryka Józefowskiego oraz Pocztów Sztandarowych Okręgu i Inspektoratu Poznań AK odbyły się 28 grudnia w Warszawie obchody 97. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.


Obchody rozpoczęła msza święta w intencji Powstańców Wielkopolskich w kościele oo. Dominikanów. Główne uroczystości odbyły się przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Uczestniczył w nich Prezydent RP Andrzej Duda, który stwierdził m.in. że nie byłoby niepodległej II Rzeczypospolitej w jej ostatecznych granicach, gdyby nie zryw Poznanian, gdyby nie zryw Wielkopolan.


W uroczystościach brali udział m.in. B. Kownacki, wiceminister w MON, J.J.Kasprzyk, zastępca szefa UdSKiOR, wielkopolscy parlamentarzyści, przedstawiciele władz Wielkopolski, delegacje szkół i harcerze Chorągwi Wielkopolskiej ZHP.


Po zmianie warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza i Apelu Pamięci oddana została salwa honorowa i składane były wieńce i kwiaty. Uroczystości na Pl. J.Piłsudskiego zakończyła defilada pododdziałów wojskowych, pocztów sztandarowych i wielkopolskich harcerzy. Ostatnia część obchodów odbyła się na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, złożono tam kwiaty i zapalano znicze pod pomnikiem upamiętniającym Powstańców Wielkopolskich, pod Pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej, a także w Panteonie-Mauzoleum Żołnierzy Wyklętych-Niezłomnych.


Organizatorem warszawskich obchodów 97. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego był Samorząd Województwa Wielkopolskiego na czele z marszałkiem Markiem Woźniakiem oraz Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919.


Piotr W. Kurek

 /S.K/