Na zaproszenie Szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych w dniach 2-6 lipca br. w Gibraltarze, Prezes ZG ŚZŻAK prof. Leszek Żukowski uczestniczył w uroczystościach z okazji 75. rocznicy tragicznej śmierci w Gibraltarze gen. Władysława Sikorskiego i osób mu towarzyszących.

Program obchodów rozpoczął się od wizyty w Londynie, gdzie w hołdzie przed Pomnikiem Naczelnego Wodza zostały złożone kwiaty i zapalone znicze.

Tuż po przybyciu na Gibraltar na Cmentarzu North Front Cemetery, gdzie spoczywają trzy ofiary katastrofy z 4 VII 1943 r., uczestnicy uroczystości odmówili modlitwę oraz złożyli kwiaty i zapalili znicze.

Oficjalne obchody rozpoczęły się 4 lipca br. Mszą Świętą w Katedrze Najświętszej Maryi Panny w Gibraltarze, a na Europa Point, przed Pomnikiem upamiętniającym osoby poległe w katastrofie, odczytano Apel Pamięci oraz złożono kwiaty i zapalono znicze.

Następnie dokładnie o godzinie, w której nastąpił tragiczny wypadek czyli o 23:07, na plaży niedaleko miejsca, w którym rozbił się samolot odczytano nazwiska ofiar oraz została odmówiona modlitwa.

Zwieńczeniem oficjalnych uroczystości rocznicowych było wrzucenie przez weteranów białych i czerwonych kwiatów do morza.

Wspomnienie Prezesa ZG ŚZŻAK

Więcej informacji i zdjęcia

S.K

DSCF0817