W dniach 14-16 czerwca 2019 r. w Górach Świętokrzyskich jak co roku odbyły się uroczystości poświęcone Dowódcom i Żołnierzom Oddziałów „Ponurego” i „Nurta”.

W miejscu uroczystości podczas II wojny światowej stacjonowały oddziały żołnierzy polskiego podziemia, Zgrupowania Partyzanckie AK „Ponurego” i „Nurta”.

Uroczystości na „Wykusie” odbywają się od ponad 60 lat. To właśnie w tym miejscu w 1957 r. odsłonięto kapliczkę z obrazem Matki Boskiej Bolesnej. Na jej ścianach umieszczono pseudonimy poległych bohaterów AK, a na otaczającym murze znajduje się obecnie kilkaset tabliczek z nazwiskami poległych i zmarłych żołnierzy zgrupowań.

Organizatorem uroczystości jest m.in. Środowisko Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej „Ponury”-„Nurt” ŚZŻAK.

Trzydniowe uroczystości rozpoczęły się w piątek 14 czerwca br. od nadania Honorowego Obywatelstwa Bodzentyna płk Janowi Piwnikowi ps. „Ponury” oraz mjr. Eugeniuszowi Kaszyńskiemu ps. „Nurt”. Następnie odbył się bieg oraz konferencja w Urzędzie Miejskim w Starachowicach. Wieczorem w przy ławeczce „Halnego” (Zdzisława Rachtana) w Starachowicach odbyło się śpiewanie pieśni patriotycznych, a w Domu Kultury zostało wystawione przedstawienie artystyczne w hołdzie żołnierzom Armii Krajowej.

Sobota 15 czerwca br. to już uroczystości na Polanie „Wykusowej”. W godzinach porannych jednak w Starachowicach odsłonięto rzeźby Mariana Świderskiego ps. „Dzik” oraz Edmunda Rachtana ps. „Kaktus”.

Następnie o godz. 16.00 na Polanie „Wykus”, Prezes Okręgu Środowiska Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich „Ponury” – „Nurt” ŚZŻAK Rafał Obarzanek odebrał meldunek o gotowości do rozpoczęcia uroczystości. Po czym rozpoczęła się Polowa Msza Święta. Tradycyjnie wręczono również Honorową Policyjną Odznaką Zasługi im. „Ponurego”, Medale „Pro Patria”, Odznaczenia Pamiątkowe „Za Zasługi dla ŚZŻAK”, odczytano Apel Poległych i złożono kwiaty.

W uroczystości udział wzięła 20 osobowa delegacja z Zarządu Głównego ŚZŻAK na czele z Wiceprezesem ZG Hanną Stadnik oraz członkiem Prezydium ZG i Prezesem Ogólnokrajowego Środowiska Żołnierzy AK Korpusu „Jodła” Teresą Stanek.

Poczet Zarządu Głównego ŚZŻAK wystawił Związek Strzelecki „Strzelcy Rzeczypospolitej”.

Obchody skończyły się w niedzielę 16 czerwca br. Mszą Świętą i defiladą pod Pomnik płk "Ponurego” w Wąchocku, gdzie tradycyjnie odbył się Apel Poległych, złożono kwiaty i zapalono znicze.

Zwieńczeniem trzydniowych uroczystości była defilada i żołnierski piknik.

S.K