1200 SZZAK n Gryzelda Studzinska

 

1 grudnia 2022 r. zmarła Gryzelda Studzińska (pseudonim. „Zela”) harcerka „Szarych Szeregów”, uczestniczka Powstania Warszawskiego. Gryzelda Studzińska urodziła się 2 marca 1929 roku w Warszawie.

3 maja 1940 r. została członkiem „Szarych Szeregów” w 52 Drużynie Harcerskiej im. Klaudyny Potockiej – malowała na ścianach znak Polski Walczącej, roznosiła ulotki, podziemną prasę, była łączniczką „Szarych Szeregów”. Brała udział w Powstaniu Warszawskim. Ponieważ w momencie jego wybuchu nie miała jeszcze 16 lat, nie była zaprzysiężona i nie walczyła z bronią w ręku, lecz pomagała w szpitalu polowym – zbierała pościel, odzież, środki opatrunkowe. W powstaniu brała udział do 2 września 1944 r., do ewakuacji Starego Miasta. Następnie została wywieziona do obozu w Gross-Rosen. Pod koniec wojny została wywieziona w głąb Niemiec.

W 1946 r. wróciła do Polski, Zamieszkała w Łodzi, tutaj zdała maturę, a potem skończyła polonistykę na Uniwersytecie Łódzkim. Później uczyła języka polskiego w łódzkich liceach.

W Światowym Związku Żołnierzy AK była od momentu utworzenia w 1989 roku. Przez długie lata pełniła funkcję prezesa Środowiska Warszawskiego w Okręgu Łódź, w ostatniej kadencji była wiceprezesem Zarządu Okręgu Łódź.

Pani Gryzelda Studzińska niestrudzenie kształtowała postawy patriotyczne młodzieży poprzez ciągłą obecność w szkołach.

Przekazywała młodemu pokoleniu wiedzę oraz uczyła poszanowania Ojczyzny.

Jej brak to ogromna strata. Żegnamy cię, pogrążeni w smutku...

Panie, świeć nad Jej duszą.

Gryzelda Studzinska n

Gryzelda Studzinska