2025 05 07 image0

W środę 7 maja 2025 toku Parlament Europejski uczcił 80. rocznicę zakończenia II wojny światowej w Europie podczas ceremonii plenarnej z udziałem trzech weteranów.

"Osiemdziesiąt lat po tym, jak umilkły działa w całej Europie, oddajemy cześć odwadze tych, którzy walczyli i poświęceniu tych, którzy polegli. Pamiętamy nie tylko koniec wojny, ale także narodziny naszej Unii. Najpotężniejszym hołdem dla tych, którzy poświęcili swoje życie w tej wojnie, jest nie tylko pamięć, ale i determinacja. Jesteśmy zdeterminowani, by stanąć razem i powiedzieć jasno i stanowczo: nigdy więcej" – powiedziała przewodnicząca PE Roberta Metsola.

Przewodniczący Rady Europejskiej António Costa podziękował weteranom za ich "poświęcenie i zaangażowanie na rzecz pokoju", żałując, że dziś "nie możemy świętować pokoju w pokoju" po inwazji Rosji na Ukrainę. Costa zachęcił państwa członkowskie UE i ich partnerów do pozostania zjednoczonymi w obliczu rosyjskiego agresora, ponieważ jest to najlepszy sposób na oddanie hołdu tym, którzy 80 lat temu oddali życie w obronie wolności. Na koniec przypomniał obywatelom Europy, że "pokój jest dziedzictwem, ale także odpowiedzialnością".

2025 05 07 image2

Przemówienia weteranów wojennych

Trzej weterani wojenni - pan Robert Chot, 102-letni belgijski weteran bitwy o Ardeny; pan Janusz Komorowski, polski weteran, biorący udział w wyzwoleniu Polski, obecnie 96-letni; oraz pan Janusz Maksymowicz, również Polak, obecnie 95-letni, który brał udział w powstaniu warszawskim – zwrócili się do posłów do PE.

Belgijski weteran wojenny Robert Chot powiedział: "80 lat temu umilkły działa, kładąc kres straszliwej walce, która spowodowała śmierć milionów ludzi w Europie i poza nią. Jeśli dziś nadal żyjemy w pokoju, to dzięki wam i krajom, które reprezentujecie". Pokój jest zawsze niepewny, dodał. "Zawsze wiszą nad nami chmury. Zróbmy to, co konieczne, aby pokój w Europie trwał" – zadeklarował.

Janusz Komorowski mówił o trudnych losach Polaków, którzy walczyli o wolność i niepodległość oraz o prawo narodu polskiego do istnienia, w kraju, za granicą i podczas powstania warszawskiego w 1944 roku. "Oddawali życie za wolność także innych narodów, w nadziei, że brutalna siła burzycieli pokoju zostanie złamana na zawsze. Dziś chcę podziękować tamtemu wojennemu pokoleniu, ale także Parlamentowi Europejskiemu za to, że stał się ostoją pokoju, wolności i demokracji oraz za niezłomną obronę tych wartości" – podsumował.

2025 05 07 image1

Janusz Maksymowicz podkreślił, że walka o wolność i wartości nie zakończyła się, ale przybrała nowe formy. "Wiemy, jak bezwzględne potrafią być ideologie dzielące ludzi i narody. Dlatego dziś z pełnym przekonaniem mówimy: wspólnota to siła. Wspólnota narodów, która szanuje europejskie tradycje i kultury wszystkich ludzi, którzy chcą żyć w pokoju".

Ceremonię zakończyło wykonanie hymnu europejskiego przez sopranistkę z towarzyszeniem zespołu smyczkowego.

Przed sesją plenarną przewodniczący Metsola i Costa wzięli udział w ceremonii podniesienia flagi i złożenia wieńców przed budynkiem Parlamentu w Strasburgu.

Źródło: Parlament Europejski