1 sierpnia 2013 r. w kościele Przemienienia Pańskiego w Opolu została odprawiona msza święta. Ksiądz Tadeusz Muc mówił o potrzebie wolności, patriotyzmu i prawdy we współczesnym życiu.

Przed pomnikiem poświęconym pamięci żołnierzy Armii Krajowej uczestniczących w Powstaniu Warszawskim zebrały się poczty sztandarowe, żołnierze i przedstawiciele samorządów.

 

– Powstanie było w stolicy, ale w ramach Akcji „Burza", którą przygotowano wcześniej, miało zostać przeprowadzone powstanie ogólnokrajowe. Sytuacja polityczna jednak na to nie pozwoliła, powstanie wybuchło w Warszawie. Czy byłby rozkaz generała Bora Komorowskiego, czy nie, naród był już tak przygotowany, że powstanie i tak by wybuchło – mówi Wanda Nowak, prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Opolu.

– Ta uroczystość to uhonorowanie tych, dzięki którym mogły paść znamienne słowa „My, naród", jesteśmy wolni – dodaje Antoni Jastrzembski, wicewojewoda opolski.

Galeria zdjęć

Źródło - można tam wysłuchać wypowiedzi Wandy Nowak - prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Opolu i Antoniego Jastrzembskiego - wicewojewody opolskiego