W całym kraju z okazji Święta Niepodległości odbyły się uroczystości upamiętniające 95. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.

Centralne obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się o godz. 9.00 w Archikatedrze Św. Jana uroczystą Mszą Świętą. Eucharystii przewodniczył Biskup Polowy WP Józef Guzdek, który m.in. przywołał historię Grobu Nieznanego Żołnierza i zachęcał, aby obchody 95. rocznicy odzyskania niepodległości były „okazją do oddania hołdu tysiącom żołnierzy i funkcjonariuszy służb mundurowych, którzy własną krwią i życiem płacili za wolność i bezpieczeństwo Ojczyzny”.

W uroczystej Mszy Świętej uczestniczył Prezydent RP Bronisław Komorowski wraz z małżonką, licznie zgromadzeni przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, dowódcy różnych rodzajów sił zbrojnych, przedstawiciele środowisk kombatanckich, harcerze, mieszkańcy stolicy oraz licznie zgromadzone poczty sztandarowe. Liturgię swoim śpiewem uświetnił Chór Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

Następnie ok. 10:30 w Pałacu Prezydenckim odbyła się ceremonia wręczenia odznaczeń państwowych osobom zasłużonym w służbie państwu i społeczeństwu.

W południe na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie odbyły się centralne obchody państwowe z udziałem Prezydenta RP, przedstawicieli rządu, generalicji, kombatantów, harcerzy i społeczeństwa. W czasie uroczystości podniesiono flagę prezydencką i państwową, odegrano hymn i oddano salut. Następnie odbyła się uroczysta odprawa i zmiana wart na posterunku honorowym przed Grobem Nieznanego Żołnierza, a Prezydent RP wygłosił uroczyste przemówienie, po którym nastąpiło złożenie wieńców, na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza. Uświetnieniem Święta Niepodległości była defilada, która zakończyła uroczystość na Placu Marszałka Piłsudskiego.

Wzorem roku ubiegłego po zakończeniu uroczystości z Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego wyruszył prezydencki Marsz „Razem dla Niepodległej” szlakiem pomników bohaterów narodowych. Uczestnicy Marszu złożyli hołd m.in. przed Pomnikiem Stefana Roweckiego „Grota” – Komendanta Głównego Armii Krajowej. Prezydentowi RP towarzyszyła delegacja, w której uczestniczył Prezes ZG ŚZŻAK prof. dr hab. Leszek Żukowski.

W uroczystościach centralnych uczestniczyli również licznie zgromadzeni członkowie Światowego Związku Żołnierz Armii Krajowej oraz poczty sztandarowe.

W godzinach popołudniowych odbył się zapowiadany „Marsz Niepodległości” organizowany przez środowiska narodowe podczas, którego podobnie jak w latach ubiegłych doszło do zamieszek. Niektórzy uczestnicy byli zamaskowani i posługiwali się znakiem Polski Walczącej. To jest nadużycie ważnego - drogiego dla naszego środowiska symbolu!

/S.K, T.F/

Kazanie Biskupa Polowego WP

Odznaczenia

Wystąpienie Prezydenta RP 

 

                       fot. S.K

                       fot. S.K

                                       fot. S.K

                       fot. S.K

                                       fot. Artur Stępień

                                       fot. Artur Stępień