W dniu 8 października br. na zaproszenie Elżbiety Smolińskiej Starosty Pruszkowa oraz Małgorzaty Bojanowskiej Dyrektor Muzeum Dulag 121, Prezes ZG ŚZŻAK prof. dr hab. Leszek Żukowski uczestniczył w konferencji „Ocalić wypędzonych. Pomoc mieszkańców Pruszkowa i okolicznych miejscowości więźniom obozu przejściowego Durchgangslager (Dulag) 121. Sierpień 1944 – styczeń 1945”.

Konferencja została zorganizowana w ramach obchodów 70. rocznicy Powstania Warszawskiego w Powiecie Pruszkowskim i miała za zadanie przybliżyć tematykę szeroko pojętej pomocy jaką mieszkańcy Pruszkowa i okolicznych miejscowości nieśli wypędzonym warszawiakom.

Prof. dr hab. Marek M. Drozdowski przedstawiając referat programowy „Exodus Warszawy i działania mające na celu ocalenie wypędzonych” zaapelował również do Prezesa ZG ŚZŻAK o wspólne wystosowanie apelu o weryfikację treści podręczników szkolnych do nauczania historii pod względem wiedzy o tym co Niemcy zrobili z Warszawiakami i z Warszawą po kapitulacji Powstania Warszawskiego.

W programie dwudniowej konferencji znalazły się również referaty: Idea powstania Muzeum Dulag 121 - jego rola i znaczenie dla społeczności lokalnej, Armia Krajowa Dulagowi 121, Polski Czerwony Krzyż wobec Powstania Warszawskiego, Udział pielęgniarek w niesieniu pomocy wypędzonym, Obóz przejściowy w Grodzisku Mazowieckim – egzamin z człowieczeństwa itp.

Oprócz wystąpień prelegentów uczestnikom konferencji zostały również przedstawione informacje biograficzne o osobach pomagających wysiedlonym, relacje i wspomnienia o przeżyciach i pracy sanitariuszek w obozie Dulag 121 oraz spontanicznej i zorganizowanej pomocy więźniom obozu Dulag 121.

W konferencji pierwszego dnia uczestniczył również: Sekretarz ZG Łucjan Sokołowski oraz Przewodniczący GKR Maciej Krokos.

/S.K/

fot. Ł.S