W całym kraju z okazji Święta Niepodległości odbyły się uroczystości upamiętniające 96. rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Centralne obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się o godz. 9.00 w Archikatedrze Św. Jana uroczystą Mszą Świętą. Eucharystii przewodniczył Biskup Polowy WP Józef Guzdek, który m.in. powiedział, że wolność dla narodu jest jak tlen, bez którego nie sposób żyć i rozwijać się. Przypomniał również, że w swojej historii Polacy wielokrotnie doświadczyli utraty wolności oraz zaapelował, by wyciągać wnioski z historii i dbać o los naszej Ojczyzny.

W uroczystej Mszy Świętej uczestniczył Prezydent RP Bronisław Komorowski wraz z małżonką, licznie zgromadzeni przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, dowódcy różnych rodzajów sił zbrojnych, przedstawiciele środowisk kombatanckich, harcerze, mieszkańcy stolicy oraz licznie zgromadzone poczty sztandarowe. Liturgię swoim śpiewem uświetnił Chór Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

W południe na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie odbyły się centralne obchody państwowe z udziałem Prezydenta RP, przedstawicieli rządu, generalicji, kombatantów, harcerzy i społeczeństwa. W czasie uroczystości podniesiono flagę prezydencką i państwową, odegrano hymn i oddano salut. Następnie odbyła się uroczysta odprawa i zmiana wart na posterunku honorowym przed Grobem Nieznanego Żołnierza, a Prezydent RP wygłosił uroczyste przemówienie, po którym nastąpiło złożenie wieńców, na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza. Uświetnieniem Święta Niepodległości była defilada, która zakończyła uroczystość na Placu Marszałka Piłsudskiego.

Wzorem roku ubiegłego po zakończeniu uroczystości z Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego wyruszył prezydencki Marsz „Razem dla Niepodległej” szlakiem pomników bohaterów narodowych. Uczestnicy Marszu złożyli hołd m.in. przed Pomnikiem Stefana Roweckiego „Grota” – Komendanta Głównego Armii Krajowej. Prezydentowi RP towarzyszyła delegacja, w której uczestniczył Prezes ZG ŚZŻAK prof. dr hab. Leszek Żukowski.

W uroczystościach centralnych z okazji 96. rocznicy Odzyskania Niepodległości uczestniczyli licznie zgromadzeni członkowie Światowego Związku Żołnierz Armii Krajowej oraz poczty sztandarowe.

/S.K/

Homilia Biskupa Polowego WP

Wystąpienie Prezydenta RP


                                                          fot. S.K


                                                                   fot. S.K

                                        fot. S.K

                                        fot. S.K

                                       fot. S.K

                                        fot. S.K

                                        fot. S.K

                                        fot. S.K

                                                                  fot. S.K