Oświadczenie i Apel

Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej

 

Zakończenie II wojny światowej my, żołnierze Armii Krajowej i działacze Polskiego Państwa Podziemnego przyjęliśmy z wielką ulgą ale i bolesnymi uczuciami.

Nie było to bezwarunkowe zwycięstwo takie jak 11 listopada 1918 roku.

Koniec wojny nie stał się, między innymi z winy politycznych decyzji naszych zachodnich sojuszników, powrotem do wolnej i suwerennej Rzeczypospolitej.

Na długie dziesiątki lat powstała PRL, czyli Polska Republika Ludowa podporządkowana ZSRR z wszystkimi tego konsekwencjami politycznymi, społecznymi, gospodarczymi i kulturowymi. Do dziś ponosimy konsekwencję tamtych lat, do dziś również nie rozliczono zbrodni sowieckich wobec naszego narodu.

Dlatego też świętując obecnie zakończenie II wojny światowej - świętujemy równie silnie odzyskanie przez Polskę suwerenności i niepodległości przed 25-ciu laty.

Niełatwa i długa była droga do III Rzeczypospolitej, do naszego zwycięstwa.

Apelujemy do społeczeństwa polskiego o szacunek i miłość do suwerennej i niepodległej Rzeczypospolitej i Jej demokratycznego ustroju, o ochronę wspólnych dóbr moralnych i materialnych, o uczciwą pracę nad dalszą budową naszego życia społecznego, gospodarczego i kulturalnego.

Nasza wolność została z wielkim trudem odzyskana. Musimy ją ochraniać.

                                                                  Zarząd Główny

                                                                  Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej