W dniach 10-12 lipca br. w siedzibie Akademii Obrony Narodowej w Rembertowie, pod patronatem Komendanta Rektora AON i z udziałem współorganizatora, Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, odbył się XXXVI Zjazd Żołnierzy 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej i Okręgu Wołyńskiego ŚZŻAK.


            Program Zjazdu przewidywał również oficjalne uroczystości ku czci poległych żołnierzy 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK i ofiar Zbrodni Wołyńskiej. Uroczystość ta na zaproszenie Sekretarza Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzeja K. Kunerta i Prezesa Okręgu Wołyń ŚZŻAK Anny Lewak, odbyła się 11 lipca br. na Skwerze Wołyńskim w Warszawie.


W obecności pocztów sztandarowych i zaproszonych gości odmówiono modlitwę ekumeniczną, odczytano Apel Pamięci ofiar rzezi wołyńskiej, oddano salwy honorowe i złożono kwiaty na płycie upamiętniającej polskie ofiary. O oprawę muzyczną podczas uroczystości zadbał zespół muzyczny z Wrocławia pod kierownictwem Zygmunta Skroka.


Wieczorem w Kinie Wisła odbyła się część artystyczna uroczystości rocznicowej, podczas której zebrani wysłuchali koncertu w wykonaniu Zespołu „Contra Mundum” z Norbertem „Smołą” Smolińskim. Zebrani mogli również obejrzeć film „Motoryzacja w konspiracji” w reżyserii Marii Wiśnickiej i Andrzeja Wyrozębskiego.


Przedstawiciele władz Zarządu Głównego ŚZŻAK licznie uczestniczyli w oficjalnej uroczystości na Skwerze Wołyńskim oraz w obradach Zjazdu.

/S.K/

                                 fot. A.M.Nowacka

                                 fot. A.M.Nowacka

                                fot. A.M.Nowacka

                                   fot. A.M.Nowacka

                                        fot. A.M.Nowacka

                                fot. A.M.Nowacka

                                 fot. A.M.Nowacka

                                                            fot. A.M.Nowacka