W dniu 15 sierpnia br. Prezes ZG ŚZŻAK prof. dr hab. Leszek Żukowski wspólnie z Wiceprezesem ZG Wojciechem Barańskim uczestniczyli w Warszawie w centralnych uroczystościach z okazji Święta Wojska Polskiego.

 Msza św. w Katedrze Polowej Wojska Polskiego pod przewodnictwem Biskupa Polowego WP Józefa Guzdka z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy zainaugurowała uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Święto Wojska Polskiego.

Następnie ulicami Warszawy od Placu Trzech Krzyży w kierunku Belwederu odbyła się defilada. W defiladzie uczestniczyło ok. 1700 żołnierzy, 170 pojazdów i ponad 60 samolotów i śmigłowców.

Po zakończeniu defilady na błoniach Stadionu PGE Narodowego odbył się festyn żołnierski.

Również delegacja przedstawicieli ŚZŻAK w osobach: Wiceprezesa ZG prof. dr hab. Mieczysława Szostaka, Prezesa Okręgu Warszawa-Wschód Edmunda Muszyńskiego oraz Wiceprezesa Okręgu Warszawa Kazimierza Możdżonka brała udział w uroczystości z okazji 95. rocznicy Bitwy Warszawskiej w Ossowie.

Uroczystości rozpoczęły się o godz. 10.00 modlitwą przy Krzyżu Pamięci Księdza Ignacego Skorupki, następnie odbyła się uroczysta Msza Święta w kaplicy Cmentarza Poległych celebrowana przez Jego Ekscelencję ks. Henryka Hosera SAC oraz Apel Poległych. O godz. 14.00 zebrani mogli zobaczyć widowisko plenerowe „Rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej 1920”, a następnie otwarcie XV Mistrzostw Polski Formacji Kawaleryjskich o Puchar Ministra Obrony Narodowej.

Dzień wcześniej tj. 14 sierpnia br. na zaproszenie Ministra Obrony Narodowej Tomasza Siemoniaka, Prezes ZG ŚZŻAK prof. dr hab. Leszek Żukowski uczestniczył w Centrum Konferencyjnym MON w uroczystości wręczenia wyróżnień i medali z okazji Święta Wojska Polskiego, a następnie w uroczystym Apelu Pamięci na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach przed Pomnikiem „Poległym 1920 r.”.

/S.K/