Tradycyjnie w drugą niedzielę września wyruszyła z Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Warszawie, Pielgrzymka Żołnierzy AK na Jasną Górę. W tym roku była to już 46. Pielgrzymka, a uczestniczyli w niej: władze naczelne ŚZŻAK, członkowie ŚZŻAK wraz z rodzinami oraz młodzież wraz z opiekunką z zaprzyjaźnionej szkoły Nr 223 im. Partyzantów Ziemi Kieleckiej, a także poczet sztandarowy Zarządu Głównego ŚZŻAK oraz Ogólnokrajowego Środowiska Żołnierzy AK Korpusu „Jodła”.

Na miejscu w Częstochowie u stóp Hetmanki – Jasnogórskiej Pani, przywitali nas przedstawiciele Zarządu Okręgu Częstochowa ŚZŻAK oraz kombatanci, a także członkowie ŚZŻAK, którzy przybyli wraz z rodzinami z całej Polski, w tym m.in. liczna grupa z Okręgu Śląsk ŚZŻAK. Nie zabrakło również młodzieży i harcerzy dających wyraz kultywowania pamięci o Armii Krajowej i Polskim Państwie Podziemnym przez młode pokolenie.


Msza Święta na Błoniach rozpoczęła się o godz. 11.00 i celebrowana była pod przewodnictwem kapelana Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej ks. kmdr Janusza Bąka. Zebranych powitał o. Jan Zinówko, przywołując słowa pieśni „Warszawskie dzieci” - „Poległym chwała, wolność żywym, niech płynie w niebo dumny śpiew. Wierzymy, że nam Sprawiedliwy odpłaci za przelaną krew”. Ks. kmdr Janusz Bąk w wygłoszonej homilii podjął temat patriotyzmu oraz skierował się do młodzieży i harcerzy mówiąc m.in. „Kochani harcerki i harcerze, zapraszam Was do szeregu tych, którzy swym doświadczeniem i wiedzą chcą służyć Najjaśniejszej Rzeczpospolitej, od was zależy także, jaka będzie Polska”

 

Na zakończenie Eucharystii w imieniu ŚZŻAK słowa podziękowania do pielgrzymów skierował Prezes ZG prof. dr hab. Leszek Żukowski.


Po modlitwie na Błoniach wspólnie z o. Janem Zinówko udaliśmy się przed Cudowny Wizerunek Matki Bożej, gdzie po wspólnej modlitwie, każdy z pielgrzymów mógł również złożyć intencje z którymi przybył do Częstochowy.

 

Podczas naszej Pielgrzymki delegacja władz ŚZŻAK złożyła także kwiaty przed Pomnikiem ojca Augustyna Kordeckiego oraz Prymasa Stefana Wyszyńskiego.

Organizatorem tegorocznej Pielgrzymki był Zarząd Główny Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz Fundacja Polskiego Państwa Podziemnego.

Tegoroczna Msza Święta odbyła się również w intencji 35. Pielgrzymki Harcerskiej ZHR.

Mimo, że z roku na rok uczestników Pielgrzymki żołnierzy AK jest coraz mniej to i tak wyrazy uznania za przybycie należą się Koleżankom i Kolegom z całej Polski, pocztom sztandarowym, Związkowi Strzeleckiemu Strzelcy Rzeczypospolitej oraz licznie zgromadzonej młodzieży.

/S.K/

fot. Sylwia Kaczanowska


1


2


3


4


5


6


7


8


9


10