19 września br. odbyło się uroczyste odsłonięcia pomnika poświęconego pamięci Węgierskich Honwedów, którzy udzielali pomocy i wsparcia uczestnikom Powstania Warszawskiego.

Uroczystość odbyła się na skwerze przy ul. Matejki w Warszawie, w asyście honorowej żołnierzy Wojska Polskiego z Garnizonu Warszawa, z udziałem przedstawicieli władz Polski i Węgier oraz delegacji z IPN.

W trakcie ceremonii orkiestra wojskowa odegrała hymny państwowe Węgier i Polski oraz złożono wieńce.

Podczas uroczystości odczytano listy do uczestników uroczystości od marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, premier Beaty Szydło i ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza.

Przemówienia wygłosili: węgierski wiceminister obrony narodowej Tamas Vargha i prezes IPN Jarosław Szarek.

Asystę honorową zapewnili żołnierze Wojska Polskiego z Garnizonu Warszawa.

Ze strony Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w uroczystości, na zaproszenie Instytutu Pamięci Narodowej i Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie, wzięli udział: wiceprezes ZG prof. Marek Cieciura oraz sekretarz ZG Ryszard Dorf.

Uczestnicy uroczystości otrzymali specjalnie wydaną publikację „Polacy to nasi przyjaciele Węgrzy i Powstanie Warszawskie 1944”.

W najbliższym czasie planowane jest umocowanie na pomniku tabliczki z kodem QR udostępniającej opis wydarzeńi włączenie tego miejsca do "Patriotycznej gry komunikacyjnej".

S.K
fot. Marek Cieciura

wegrzy1

wegrzy2

 Honwedzi
Dalsze informacje i zdjęcia

Dalsze informacje i zdjęcia