W dniach 27-28 grudnia br. w Poznaniu i w Warszawie odbyły się dwudniowe uroczystości związane z upamiętnieniem 99. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.
Uroczystości w Poznaniu rozpoczęły się od złożenia wiązanek na mogiłach generała Stanisława Taczaka oraz generała Józefa Dowbora-Muśnickiego. Następnie główne uroczystości odbyły się przed Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich, w których uczestniczyło wielu mieszkańców, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych.
Podczas uroczystości Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak wygłosił swoje przemówienie, a Sekretarz Stanu, Minister Andrzej Dera odczytał list do uczestników obchodów skierowany przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę.
Po złożeniu kwiatów i zakończeniu uroczystości przed pomnikiem uczestnicy przeszli do Fary Poznańskiej, gdzie odbyła się uroczysta Msza Święta w intencji Powstańców Wielkopolskich.
Uroczystość w Poznaniu zakończyła się popołudniu na Placu Wolności, gdzie został wystawiony obóz powstańczy oraz rozpoczął się Bieg upamiętniający Powstanie Wielkopolskie.
28 grudnia br. uroczyste obchody przeniosły się do Warszawy, gdzie w Kościele oo. Dominikanów została odprawiona uroczysta Msza Święta, po której uczestnicy przemieścili się przed Grób Nieznanego Żołnierza, gdzie zostały złożone kwiaty.
Następnie na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach oddano hołd bohaterom z Wielkopolski. Tu również Marszałek Województwa Wielkopolskiego skierował swoje przemówienie do uczestników uroczystości.
Na zakończenie złożono kwiaty pod Pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej i oddano hołd Żołnierzom Niezłomnym.
W uroczystych obchodach w Warszawie w asyście pocztów sztandarowych uczestniczyli m.in.: Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak oraz Wicemarszałkowie Wojciech Jankowiak i Krzysztof Grabowski, Prezes Zarządu Głównego ŚZŻAK prof. dr hab. Leszek Żukowski, przedstawiciele Okręgu Wielkopolska ŚZŻAK na czele z członkiem Zarządu Okręgu i członkiem GSK Henrykiem Józefowskim, licznie przybyła młodzież szkolna z Liceum Ogólnokształcącego Nr VIII w Poznaniu, przedstawiciele Środowiska „Ostra Brama”, a także przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oraz mieszkańcy stolicy.
Organizatorem uroczystych obchodów w Warszawie był Samorząd Województwa Wielkopolskiego oraz Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego.
Fotorelacja i więcej informacji o uroczystości w Poznaniu
Fotorelacja i więcej informacji o uroczystości w Warszawie
S.K
fot. Henryk Józefowski