„Zwracam się do Was młodych. Pamiętajcie o naszej tożsamości i suwerenności. Każdego dnia myślcie o naszym kraju, a każda Wasza decyzja o przyszłości Polski niech będzie poprzedzona myślą o tych, którzy oddali swe życie i zdrowie abyście mogli żyć w wolnym kraju. Niech dla Was słowa Bóg, Honor i Ojczyzna będą najwyższą wartością. Bóg może mieć różne imiona.Honor ma tylko jedno imię, a Ojczyzna to dumna i piękna Polska.”
Warszawa, dnia 1.08.2023 r.
Powstańcy Warszawy, żołnierze Armii Krajowej oraz żołnierze innych struktur polskiego podziemia, Mieszkańcy Warszawy, żołnierze walczący na frontach II Wojny Światowej oraz na misjach zagranicznych często pokaleczeni fizycznie i psychicznie Wy rozumiecie co znaczy słowo wojna. Harcerze, którzy w czasie zagrożenie nie raz stanęli na pierwszej linii frontu.
Przedstawiciele Władz Państwowych, samorządowych oraz kościelnych. Wszyscy Polacy, którzy oddają dziś hołd naszym Bohaterom.
Za parę godzin o 17.00 w całej Polsce rozlegnie się dźwięk syren. Sygnał ten jest najgłośniejszym akordem „Akcji Burza” oddającym hołd poległym podczas Powstania Warszawskiego.
Usłyszmy dobrze ten dźwięk zatrzymując się w biegu codzienności. Niech będzie to moment naszej zadumy i refleksji.
Jak zwykle zwracam się do pokolenia, 15-30 latków. Blisko 80 lat temu to Wasi rówieśnicy stanowili trzon walczących o wolność Warszawy. Ich potrzeba odzyskania pełnej suwerenności była oparta na historii ich rodziców i dziadków, którzy walczyli w wojnach, które doprowadziły do odzyskania niepodległości w 1918 roku. Te pokolenie chciało wchodzić w dorosłość w kraju wolnym. W kraju, który po wielu latach zaborów zaczął w końcu budować ponownie swoją tożsamość i niezależność. Ich siła i determinacja była tak wielka, że ponad 5 lat okupacji niemieckiej przerodziło się w zryw powstańczy.
63 dni Powstania pokazało nie tylko Mieszkańcom Warszawy, ale i całemu polskiemu społeczeństwu, że była determinacja wśród młodego pokolenia, aby walczyć o wolność naszej Ojczyzny. Wielu z nich zapłaciło za to najwyższą cenę.
Po wojnie w gabinetach radzono przeniesienie stolicy w inne miejsce kraju – Kraków, Łódź. Jednak społeczeństwo, które miało wielki szacunek do walczącej Warszawy podjęło solidarną decyzję i działanie, aby doprowadzić do odbudowy miasta. Tysiące ludzi z całej Polski zaludniło Warszawę przywracając świetność naszego miasta, a ich ciężka praca nie dbając, gdzie będą spali i co będą jedli osiągnęła zamierzony cel.
Zwracam się do Was młodych. Pamiętajcie o naszej tożsamości i suwerenności. Każdego dnia myślcie o naszym kraju, a każda Wasza decyzja o przyszłości Polski niech będzie poprzedzona myślą o tych, którzy oddali swe życie i zdrowie abyście mogli żyć w wolnym kraju. Niech dla Was słowa Bóg, Honor i Ojczyzna będą najwyższą wartością. Bóg może mieć różne imiona. Honor ma tylko jedno imię, a Ojczyzna to dumna i piękna Polska.
Kończąc ten list chciałabym zwrócić uwagę wszystkich na 2024 rok, w którym obchodzić będziemy nie tylko 80 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, ale i 80 rocznicę „Akcji Burza”, której celem był zryw żołnierzy Armii Krajowej do walki z niemieckim i sowieckim okupantem, a także pokazanie światu, że Polska nie zginęła.
Z żołnierskim pozdrowieniem
Prezes Zarządu Głównego ŚZŻAK
por. Teresa Stanek