Wypełnij PIT przez internet i przekaż 1,5% podatku

2023Wykus tyt

W dniach 16–18 czerwca 2023 roku odbyły się Uroczystości Wykusowe. W tym roku poświęcone one były 80. rocznicy powstania Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej „Ponury”.

Tegoroczne Uroczystości objęte zostały Patronatem Honorowym Prezydenta RP Pana Andrzeja Dudy.

Obchody rozpoczęły się odsłonięciem wystawy wielkoformatowej poświęconej powstaniu Zgrupowań oraz konferencją historyczną omawiającą najważniejsze etapy w funkcjonowaniu oddziałów podporządkowanych Janowi Piwnikowi ps. „Ponury”.

 2023 80getto tytulowa

Płonąca Warszawa to obraz znany nie tylko z września 1939 r. i Powstania Warszawskiego z sierpnia i września 1944. To także wiosna 1943 r., kiedy na terenie warszawskiego getta od 19 kwietnia do 16 maja wybuchł największy militarny zryw ludności żydowskiej w czasie II wojny światowej. To także pierwsze powstanie miejskie przeciwko Niemcom, które przetoczyło się przez Stolicę i przyniosło całkowitą zagładę tej części miasta oraz zamkniętej tam ludności żydowskiej, zamordowanej na miejscu lub wywieziono do obozów zagłady. Zasługuje na szczególne miejsce w historii i powszechnej świadomości. W 2023 roku przypada 80. rocznica jego wybuchu.

2023 04 18 Rada FPPP 1

Por. Teresa Stanek ps. „Mitsuko” działając z upoważnienia Fundatora (Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej) w dniu 18 kwietnia 2023 roku powołała nowy skład Rady Fundacji PPP.

W skład Rady Fundacji zostali powołani:

  • Pan Maciej Gąsiorowski ps.„Olcha” – członek Szarych Szeregów, żołnierz AK, uczestnik akcji „Burza”;
  • Pan Adam Komorowski – syn Tadeusza „Bora” Komorowskiego;
  • Pan Rafał Obarzanek – wiceprezes Zarządu Głównego ŚZŻAK;
  • Pan Henryk Józefowski – prezes Okręgu Wielkopolskiego ŚZŻAK;
  • Pan Maciej Małozięć – wiceprezes Okręgu Tarnów ŚZŻAK;
  • Pan Jacek Taylor – członek ŚZŻAK, były minister – kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych;
  • Pan Krzysztof Musielak – przedstawiciel Ministerstwa Obrony Narodowej, członek ŚZŻAK;
  • Pan Arkadiusz Rubajczyk – przedstawiciel Ministerstwa Obrony Narodowej, członek ŚZŻAK;
  • Pan Cezary Supeł – komendant Chorągwi Mazowieckiej ZHP, członek Stowarzyszenia Szarych Szeregów.

2023 04 izba pamieci makowiec tytulowa

W dniu dzisiejszym w miejscowości Makowiec k/ Skaryszewa odbyła się uroczystość odsłonięcia Izby Pamięci poświęconej żołnierzom Armii Krajowej walczącym na tym terenie. Wydarzenie to rozpoczęło się Mszą Świętą a dalsza część uroczystości przeprowadzona została przy siedzibie Ochotniczej Straży Pożarnej w siedzibie której, uroczyście otworzono Izbę.

​Głównym inicjatorem był Kazimierz Kozieł Prezes Koła Armii Krajowej działającego w ramach Okręgu Radom ŚZŻAK. ​Z rąk Wiceministra Obrony Narodowej Pana Wojciecha Skurkiewicza Pan Kazimierz otrzymał Medal Za Zasługi dla Obronności Kraju.​

​​Zarząd Główny reprezentował Wiceprezes Rafał Obarzanek, który podczas uroczystości wręczył Medal za Zasługi dla ŚZŻAK Panu Marcinowi Stąporowi oraz Danielowi Rogali.​

​​Wydarzenie to realizowane było we współpracy z Władzami Samorządowymi, Wojskiem Polskim, Ochotniczą Strażą Pożarną, Oddziałem IPN w Radomiu, Lasami Państwowymi oraz Zarządem Okręgu Radom ŚZŻAK

​​Zdjęcia: Radio Plus Radom, ŚZŻAK

2023 Kongres Pamieci Narodowej tytulowa

W dniach 13-15 kwietnia 2023 roku na Stadionie PGE Narodowym odbył się Kongres Pamięci Narodowej zorganizowany przez Instytut Pamięci Narodowej.

W wydarzeniu przez trzy dni wzięło blisko 10 tysięcy uczestników. Podczas Kongresu odbyło się wiele konferencji poświęconych min upamiętnianiu weteranów walk o niepodległość. Dla dzieci i młodzieży towarzyszyły gry i zajęcia praktyczne przybliżające historie naszego kraju w XX wieku.

W dniu 15 kwietnia 2023 roku Prezes Okręgu Nowogrodzkiego ŚZŻAK dr Kazimierz Krajewski otrzymał z rąk Wiceprezesa Instytut Pamięci Narodowej Pana prof. Karola Polejowskiego złoty medal „Reipublicae Memoriae Meritum”.

© 2024, ŚWIATOWY ZWIĄZEK ŻOŁNIERZY ARMII KRAJOWEJ. Wdrożenie: BlueCoyote - Strony internetowe