Wypełnij PIT przez internet i przekaż 1,5% podatku

2024 03 03 2
3 marca 2024 r. w Dębicy nastąpiło odsłonięcie pomnika poświęconego ppłk. Ludwikowi Marszałkowi oraz bohaterom Armii Krajowej, którzy po rozwiązaniu struktur wojskowych kontynuowali działalność w podziemiu antykomunistycznym - Zrzeszenie „Wolność i Niezawisłość”.
Do uczestników uroczystości słowa skierował Prezes ZG ŚZŻAK por. hm. Janusz Komorowski.
Bardzo dziękuję za zaproszenie na uroczystość odsłonięcia pomnika ppłk. Ludwika Marszałka oraz Żołnierzy Niezłomnych z Obwodu Armii Krajowej Dębica. Uroczystości wpisują się w przeżywany 1 marca Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Cieszę się z faktu, upamiętnienia w Dębicy bohaterów Armii Krajowej, którzy po rozwiązaniu zbrojnych struktur Polskiego Państwa Podziemnego, kontynuowali niepodległościową działalność w podziemiu antykomunistycznym w strukturach Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.
Pragnę wyrazić wdzięczność za podjęcie trudu wzniesienia monumentu i upamiętnienia bohaterskiej postawy konspiratorów z Obwodu Dębica, którzy po zakończeniu II wojny światowej pragnęli do końca wypełnić zobowiązania z wojskowej przysięgi i wciąż walczyli o wolność obywateli i niezawisłość państwa polskiego w obliczu okupacji sowieckiej.
Proszę przyjąć podziękowanie za wspaniałą inicjatywę wzniesienia pomnika, a także wyrazy głębokiego szacunku i uznania za troskę i dbałość w utrwalaniu niepodległościowego dziedzictwa na ziemi dębickiej. Słowa podziękowania kieruję do Zarządu Środowiska 5. Pułku Strzelców Konnych AK ŚZŻAK w Dębicy, a także lokalnych władz, fundacji, indywidualnych darczyńców oraz wszystkich osób, które przyczyniły się do upamiętnienia żołnierzy AK, członków Zrzeszenia WiN.
Wierzę, że pamięć o tych, którzy oddali swoje życie za Ojczyznę będzie kontynuowana i pozwoli kształtować ducha młodego pokolenia Polaków.

2024 03 01 0

W dniu 1 marca na na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia sztandaru Dowództwu Wojsk Obrony Terytorialnej. Sztandar przekazał Zwierzchnik Sił Zbrojnych Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Pan Andrzej Duda na ręce pełniącego obowiązki Dowódcy WOT generałowi brygady dr Krzysztofowi Stańczykowi.

Matką Chrzestną sztandaru została pani Halina Rogozińska ps. „Mała” lub „Niebieska” – żołnierz AK, łączniczka IV Obwodu Ochota w Powstaniu Warszawskim, a Ojcem Chrzestnym Prezes Światowego Związku Żołnierzy AK - pan por. hm. Janusz Komorowski.

2024 02 14 1
Prezes ZG ŚZŻAK por. hm. Janusz Komorowski wziął dziś udział w centralnych obchodach poświęconych przemianowaniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.
Ten dzień zapisał się w kartach naszej historii poprzez stworzenie jednej z największych armii podziemnych w czasie II Wojny Światowej.
W tym szczególnym dniu Prezes ZG ŚZŻAK otrzymał pismo Dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej gen. bryg. Krzysztofa Stańczyka z podziękowaniami dla wszystkich żołnierzy za gotowość do poświęceń i wypełnienie wojskowej przysięgi.

2024 02 02 IMG 1236

2 lutego 2024 roku w Muzeum Wojska Polskiego na Cytadeli Warszawskiej zostało podpisane porozumienie pomiędzy Ministerstwem Obrony Narodowej, Miastem Stołecznym Warszawa oraz
Związkiem Powstańców Warszawskich dotyczące organizacji obchodów 80. Rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Porozumienie podpisali:

Wiceprezes ZG Związku Powstańców Warszawskich Pan kpt. Jerzy Mindziukiewicz,
Wicepremier, Minister Obrony Narodowej Pan Władysław Kosiniak-Kamysz,
Prezydent miasta stołecznego Warszawy Pan Rafał Trzaskowski.

W spotkaniu udział wziął Prezes ZG ŚZŻAK por. hm Janusz Komorowski również Powstaniec Warszawski.

2023 12 23zyczenia

Zdrowych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia, ciepłych chwil przy wigilijnym stole
oraz wszelkiej pomyślności i wielu Łask Bożych w Roku Pańskim 2024 życzy

Prezes ZG ŚZŻAK
por. hm. Janusz Komorowski

© 2024, ŚWIATOWY ZWIĄZEK ŻOŁNIERZY ARMII KRAJOWEJ. Wdrożenie: BlueCoyote - Strony internetowe