Wypełnij PIT przez internet i przekaż 1,5% podatku

2023 09 16 00

Dziś w Katedrze Polowej Wojska Polskiego pożegnaliśmy Prezes ZG ŚZŻAK por. Teresę Stanek ps. „Mitsuko”. Harcerkę, Żołnierza Armii Krajowej, społecznika. Wierna do końca przysiędze Armii Krajowej pełniła służbę Bogu, Polsce i bliźnim.

Mszy Świętej przewodniczył ks. bp. Wiesław Lechowicz – Biskup Polowy Wojska Polskiego.

Prochy spoczęły na Starych Powązkach. Pani Prezes zmarła 5 września 2023 w wieku 93 lat.

Dziękujemy za pomoc Ordynariatowi Polowemu Wojska Polskiego oraz Miastu Stołecznemu Warszawa.

2023 09 10 czestochowa 07

W dniu 10 września odbyła się coroczna Pielgrzymka Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej na Jasną Górę. Przed obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej modliliśmy się za żyjących żołnierzy polskiego podziemia oraz za duszę zmarłych żołnierzy Armii Krajowej w tym ostatnio Pani Prezes ZG ŚZŻAK Teresy Stanek ps. „Mitsuko”.

Pielgrzymka Związku połączona była z Pielgrzymką Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, w której udział wzięło blisko 1200 harcerek i harcerzy.

W imieniu Związku dziękujemy za organizacje pielgrzymki Pani Halinie Gronczewskiej oraz Pani Teresie Michałowskiej.

Za bezpieczny przewóz kierowcom z 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Stanek Teresa ramka

W dniu wczorajszym do niebieskiej partyzantki odeszła Prezes ZG ŚZŻAK por. Teresa Stanek ps. „Mitsuko”.

W czasie wojny współorganizowała życie kulturalne miasta, koncerty wieczory poetyckie, spotkania z literatami ukrywającymi się w Kielcach. Przez okres wojny uczęszczała na tajne komplety do Gimnazjum i Liceum im. Błogosławionej Kingi.

Po wojnie studiowała archeologię klasyczną i prehistorię Polski. Pracowała w Wydawnictwie „Czytelnik” i w Państwowym Wydawnictwie PWN, gdzie została wybrana na Wiceprzewodniczącą NSZZ „Solidarność” rok 1980.

W latach 1990-2002 r. była Radną Dzielnicy Śródmieście i Gminy Centrum.

Od 1991 r. w Światowym Związku Żołnierzy Armii Krajowej, przez wiele lat Prezes Ogólnokrajowego Środowiska Żołnierzy AK Korpusu „Jodła”.

Od 2021 roku pełniła funkcje Prezesa Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Zdjęcie fot. Paweł Kęska

1200 SZZAK n Janusz Kwapisz

Pogrążeni w smutku przekazujemy wiadomość, że dziś zmarł ppor. Janusz Kwapisz – Prezes Zarządu Okręgu Śląskiego Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej. Syn żołnierza AK, zasłużony w działalności na rzecz kultywowania tradycji Polskiego Państwa Podziemnego, odznaczony m.in. medalem „Za zasługi dla Obronności Kraju”, medalem „Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej” i odznaczeniem pamiątkowym „Za Zasługi dla Światowego Związku Żołnierzy AK”.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się we wtorek 29 sierpnia o godz. 14.00 w kaplicy na cmentarzu w Sławkowie.

© 2023, ŚWIATOWY ZWIĄZEK ŻOŁNIERZY ARMII KRAJOWEJ. Wdrożenie: BlueCoyote - Strony internetowe