Pierwsza wersja portalu powstała w lutym 2011 r., rok później wprowadzono kolejne aktualizacje, m.in. zmianę struktury, nowy szablon i Narzędzia komunikacji.

W kwietniu 2012 r. rozpoczynamy kolejny etap rozwoju portalu ŚZŻAK, którego istotą jest stworzenie możliwości wprowadzanie informacji w miejscach ich powstawania. Oznacza to bezpośrednie wprowadzanie informacji przez członków Prezydium Zarządu Głównego - część Aktualności oraz upoważnionych członków poszczególnych Okręgów ŚZŻAK - pozycja Aktualności w ramach informacji o Okręgu - dotyczy to Okręgów i Środowisk Ogólnokrajowych (zwanych dalej w skrócie Okręgami), które nie posiadają własnych portali internetowych - Instrukcja.

Taka organizacja pracy ma zapewnić publikowanie na bieżąco informacji dotyczących działalności Władz Związku, jak i działalności Okręgów.

Zarządzanie portalem będzie wykonywać:

  • Główny wydawca - ma prawo dodawać artykuły w każdej sekcji witryny, edytować (redagować) artykuły wszystkich innych autorów oraz dodatkowo decydować o opublikowaniu bądź zakończeniu publikacji każdego artykułu.
  • Główny administrator - ma prawo tworzyć, usuwać, kopiować, przemieszczać kategorie i sekcje artykułów oraz tworzyć, usuwać, kopiować, przemieszczać pozycje menu umożliwiające prezentację artykułów.

Poniższy rysunek przedstawia wdrażane zasilanie i zarządzanie portalem oraz udostępniane przekierowania do własnych portali i portali Okręgów →.


Ze swej strony będziemy kontynuować publikowanie kolejnych informacji dotyczących Armii Krajowej w Repozytorium Armii Krajowej.

Osobom dedykowanym do publikowania aktualności z poszczególnych Okręgów będą przydzielane adresy pocztowe wraz z hasłami umożliwiającymi wprowadzanie informacji - Zasada korzystania z poczty

Adresy kontaktowe:

Główny wydawca: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Główny administrator: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

W kolejnym kroku Okręgom nieposiadającym własnych portali stworzymy także możliwość autonomicznego publikowania w niniejszym portalu informacji szczegółowych o osiągnięciach, sztandarach, miejscach pamięci, itp oraz biogramów członków, jak również zamieszczania szczegółowych informacji o działaniach Armii Krajowej na obszarze organizacyjnym Okręgu.

Po uruchomieniu zasilania informacyjnego przez wszystkie Okręgi przewiduje się stworzenie możliwości bezpośredniego aktualizowania portalu przez Koła Terenowe i Koła Środowiskowe - na wniosek władz Okręgów i Środowisk Ogólnokrajowych.

Wraz z uruchamianiem przez kolejne Okręgi własnych portali internetowych, na co bardzo liczymy, zaprzestaniemy publikowania informacji z Okręgów, ograniczając się do zamieszczenia linków do ich portali.

W portalu będą sukcesywnie zamieszczane adresy skrzynek pocztowych:

  • członków Prezydium ZG
  • prezesów Okręgów i Środowisk Ogólnokrajowych - w dziale Okręgi
  • osób aktualizujących informacje z Okręgów i Środowisk Ogólnokrajowych - na początku publikowanych Aktualności

Powyższa koncepcja rozwoju portalu jest uszczegółowieniem informacji przedstawionej podczas posiedzenia Prezydium Zarządu Głównego 4 kwietnia 2012 r.

Marek Cieciura
Członek Prezydium Zarządu Głównego