W dniu 31.05.2012 r. na Zamku Królewskim w Warszawie zostały wręczone Nagrody „Kustosza Pamięci Narodowej”. Nagroda ta została ustanowiona przez Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej prof. Leona Kieresa w 2002 r. i ma charakter honorowy. Przyznawana jest za aktywny udział w upamiętnianiu Narodu Polskiego w latach 1939-1989, a także za działalność publiczną zbieżną z ustawowymi celami Instytutu Pamięci Narodowej. Kandydatów do Nagrody mogą zgłaszać zarówno osoby fizyczne jak i instytucje oraz organizacje społeczne czy naukowe.

W 2012 r. Decyzją Kapituły laureatami Nagrody zostali:

śp. Julien Bryan - Amerykański filmowiec, fotograf i pisarz. Dzięki jego zdjęciom cały świat obejrzał zdjęcia z oblężonej Warszawy, a filmy z obrony Warszawy w 1939 r. należały do najważniejszych źródeł opisujących początek II wojny światowej. Przy pomocy zebranych zdjęć i filmów został nakręcony film „Oblężenie”, który w 1941 r. był nominowany do nagrody Oscara w kategorii najlepszego krótkometrażowego filmu dokumentalnego.

Urszula Łukomska - Dyplomowany nauczyciel. Opiekunka muzeów szkolnych i twórca Izb Pamięci. Organizatorka spotkań z kombatantami, członkami Klubów Historycznych im. gen. Stefana Roweckiego „Grota”. Od 35 lat współpracuje z IPN organizując spotkania i seminaria na temat II wojny światowej, okupacji niemieckiej i sowieckiej.

Zygmunt Goławski - Żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych. Drukarz. Działacz opozycyjny w PRL. Wielokrotnie represjonowany przez władze komunistyczne – internowany, więziony. Był m.in. inicjatorem utworzenia Związku Sybiraków w Siedlcach. W kościele św. Stanisława stworzył tzw. Ścianę Katyńską, upamiętniającą zamordowanych przez NKWD i SB. 

Dieter Schenk - Od roku 1991 historyk – badacz dziejów narodowego socjalizmu, gdzie głównym polem badawczym stała się Polska. Autor kilkunastu książek m.in. o zbrodniach hitlerowskich, polityce, a także powieści i książek dla młodzieży.

Stowarzyszenie "Memoriał" - Niezależna rosyjska organizacja zajmująca się badaniami historycznymi, dokumentowaniem, upowszechnianiem wiedzy o ofiarach represji radzieckiej i ochroną praw człowieka w krajach byłego ZSRR. Oficjalnie działa od   1989 r.

Zarząd Główny Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w tej uroczystości reprezentował Prezes Stanisław Oleksiak oraz Wiceprezes Tadeusz Filipkowski.

 

Więcej informacji 

 

/S.K/