Z ogromnym żalem i smutkiem zawiadamiamy, że w dniu 4 września 2012 r. odszedł na Wieczną Wartę nasz Drogi i Szanowany Przyjaciel prof. dr hab. Józef Szaniawski.

Historyk, politolog, publicysta i dziennikarz w Polsce oraz Ameryce.

Urodził się w 1944 r. we Lwowie.

W latach 70. i 80. prowadził działalność niepodległościową.

Wieloletni dziennikarz PAP równocześnie intensywnie, konspiracyjnie współpracował z Radiem Wolna Europa.

Przyjaciel i pełnomocnik płk. Ryszarda Kuklińskiego.

W 1985 r. sąd wojskowy skazał go na 10 lat więzienia jako agenta wywiadu USA. Uniewinniony przez Sąd Najwyższy, określony jako „ostatni więzień polityczny PRL”, wyszedł na wolność w grudniu 1989 r.

Autor kilku tysięcy artykułów, esejów politycznych oraz książek w tym książki pt: „Pułkownik Kukliński – tajna misja” wydanej w ramach Biblioteki Armii Krajowej.

Prorektor w Wyższej Szkole Dziennikarstwa. Prowadził zajęcia w Wyższej Szkole Stosunków Międzynarodowych i Amerykanistyki oraz na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Był również wykładowcą w toruńskiej Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej oraz publicystą i felietonistą "Naszego Dziennika", "Naszej Polski", Radia Maryja, Telewizji "Trwam" .

Członek Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Wieloletni Wiceprzewodniczący Komisji ds. Historii, Wydawnictw i Pamięci Narodowej działającej przy Zarządzie Głównym ŚZŻAK oraz stały autor cennych felietonów historycznych zamieszczanych w „Biuletynie Informacyjnym ŚZŻAK".

                                                                     Cześć Jego Pamięci!

                                                                            Zarząd Główny Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej  

 

 

 

                                           

 

Fotografie z ksiązki Józefa Szaniawskiego pt. „Ryszard Kukliński – tajna misja”.

/S.K/H.G/