W dniu 29 listopada br. odbędzie się premiera nowego filmu dokumentalnego Fundacji Filmowej Armii Krajowej pt. „Teresa Sułowska-Bojarska, wygrane życie łączniczki” w reżyserii Marka Widarskiego.

Uroczystość połączona zostanie z jubileuszem 20-lecia istnienia Fundacji Filmowej Armii Krajowej, wręczeniem odznaczeń oraz spotkaniem z twórcami filmów zrealizowanych przez Fundację. Wśród wyróżnionych znajdują się m.in.: Ryszard Bugajski („Generał NIL”), Antoni Krauze („Do potomnego”), Andrzej Sapija („Polskie Państwo Podziemne”), Wincenty Ronisz („Żołnierze Wyklęci”), Mariusz Malec („Oni szli Szarymi Szeregami”), i inni.

Fundacja Filmowa Armii Krajowej (FFAK) powstała w 1993 roku z inicjatywy Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. FFAK została stworzona  w celu wyprodukowania jednego filmu – pełnometrażowego dokumentu „Powstanie Warszawskie 1944” w reżyserii Krzysztofa Langa. W założeniu miał to być jedyny zrealizowany przez FFAK film.

Od tego czasu minęło 20 lat, w czasie których Fundacja wyprodukowała 26 średnio i pełnometrażowych dokumentów. Z inspiracji FFAK powstał również pełnometrażowy film fabularny „Generał Nil” w reżyserii Ryszarda Bugajskiego. Fundacja jest także laureatem kilkunastu nagród przyznawanych na Międzynarodowych i Krajowych Festiwalach Filmowych.

Więcej informacji na temat działalności Fundacji

S.K