W dniach 16-18 czerwca 2017 r. w Górach Świętokrzyskich odbyły się coroczne uroczystości poświęcone Dowódcom i Żołnierzom Oddziałów „Ponurego” i „Nurta”. W miejscu uroczystości podczas II wojny światowej stacjonowały oddziały żołnierzy polskiego podziemia, Zgrupowania Partyzanckie AK „Ponurego” i „Nurta”.

Uroczystości na Wykusie odbywają się od 60 lat. To właśnie w tym miejscu w 1957 r. odsłonięto kapliczkę z obrazem Matki Boskiej Bolesnej. Na jej ścianach umieszczono pseudonimy poległych bohaterów AK, a na otaczającym murze znajduje się obecnie kilkaset tabliczek z nazwiskami poległych i zmarłych żołnierzy zgrupowań.

Organizatorem uroczystości jest Środowisko Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej „Ponury”-„Nurt” ŚZŻAK oraz Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej przy udziale Policji Świętokrzyskiej, Lasów Państwowych, Wojska Polskiego, Instytutu Pamięci Narodowej, Samorządów Starachowic, Wąchocka, Bodzentyna i Suchedniowa.

W tym roku w piątek tj. 16 czerwca uroczystości odbywały się w Starachowicach, gdzie podczas panelu historycznego rozmawiano o historii Środowiska oraz żołnierzy, którzy swoje życie poświęcili na upamiętnianie etosu Armii Krajowej. Później pod „Ławczką Halnego” (Zdzisława Rachtana) odbyło się śpiewanie pieśni patriotycznych.

Sobota 17 czerwca to już uroczystości na Polanie Wykusowej. W godzinach porannych odbyło się przedstawienie dotyczące „Ponurego”.

Następnie o godz. 16.00 Prezes Zarządu Głównego ŚZŻAK prof. dr hab. Leszek Żukowski odebrał meldunek o gotowości do rozpoczęcia uroczystości od hm. Michała Nowakowskiego - członka Środowiska Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich  „Ponury Nurt” ŚZŻAK. Po czym rozpoczęła się Polowa Msza Święta, którą odprawił ks. prałat Jerzy Karbownik. Tradycyjnie wręczono również odznaczenia, odczytano Apel Poległych i złożono kwiaty.

Na uroczystościach obecni byli min: Pan Jan J. Kasprzyk - Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Pani Agata Wojtyszek - Wojewoda Świętokrzyski, Pan Andrzej Bętkowski - Wicewojewoda Świętokrzyski, Pan Jan Maćkowiak - Wicemarszałek Województwa Świętokrzyskiego. Zarząd Główny ŚZŻAK reprezentowała 20 osobowa delegacja z Prezesem Zarządu Głównego ŚZŻAK prof. dr hab. Leszkiem Żukowskim na czele. Zarząd Główny ŚZŻAK wystawił również swój poczet sztandarowy. Znicz z inskrypcją "Żołnierzom Zgrupowań Ponury-Nurt" zapalił Prezes oraz członkowie Prezydium ZG: Kol. Ryszard Dorf i Piotr W.Kurek.

Podczas uroczystości odczytane zostały listy: od. Marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego oraz Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Błaszczaka.

Uroczystości skończyły się w niedzielę 18 czerwca br. Mszą Świętą i Apelem pod Pomnikiem „Ponurego w Wąchocku”. W tym dniu Mszę Świętą odprawił ojciec opat Eugeniusz Augustyn.

/S.K/

Zdjęcia z uroczystości

Biogram płk Jan Piwnik "Ponury"

60 lat Środowiska Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich AK "Ponury-Nurt"


DSC 0359                                    fot. A.M.Nowacka-Brysiak

DSC 0416

                                    fot. A.M. Nowacka-Brysiak

DSC 0438 b

                                      fot. A.M.Nowacka-Brysiak

DSC 0450

                                    fot. A.M.Nowacka-Brysiak

DSC 0605

                                    fot. A.M.Nowacka-Brysiak