W ramach współpracy Centralnego Zarządu Służby Więziennej i Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Warszawie na terenie jednostki penitencjarnej Zakładu Karnego w Warszawie Białołęce odbyła się kolejna lekcja historii. W spotkaniu z osadzonymi udział wzięła harcerka, działaczka AK Daniela Ogińska „Pszczoła” i Maciej Jarosiński Skarbnik Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Daniela Ogińska urodziła się w Warszawie 22 sierpnia 1928 roku. Wraz z rodziną mieszkała w okolicy fabryki "Ursus". Zdeterminowana by kontynuować przerwaną przez okupację naukę uczęszczała na tajne komplety do gimnazjum Klementyny z Tańskich Hoffmanowej, gdzie w pierwszej klasie wstąpiła do harcerstwa. W 1943 roku będąc piętnastoletnią dziewczyną trafiła do 7. Pułku Piechoty Legionów "Garłuch" i tam złożyła przysięgę żołnierską. Po wybuchu Powstania Warszawskiego z narażeniem życia przenosiła broń, której powstańcy nie zdążyli ze sobą zabrać, pomagała przemycać wycofujących się powstańców, a także organizowała pomoc dla ocalałych.

Uczestniczka opowiadała skazanym o wydarzeniach i działaniach podziemia polskiego w tamtym okresie, o których nie przeczyta się w żadnych książkach historycznych. Możliwość porozmawiania z naocznym świadkiem i uczestnikiem tych wydarzeń było niezwykle cenną lekcją historii, pozwala także na lepsze zrozumienie grozy i poświęcenia z jakim ludzie Ci nieśli pomoc potrzebującym. Edukacja osadzonych jest niezwykle istotnym elementem procesu resocjalizacji, przybliżenie skazanym tragicznej historii Polski pozwoli uświadomić im jak ważny dla każdego Polaka powinien być patriotyzm oraz jakim szczęściem jest to, że żyjemy w wolnym i niepodległym państwie.

Spotkanie odbyło się w dniu 23 października br. z inicjatywy funkcjonariuszy ZK Białołęka Pana Pawła Mitury i Pana Pawła Krzemińskiego.

Wywiad z Panią Danielą Ogińską

(materiał i foto - Zakład Karny Warszawa-Białołęka)

IMG 3147

IMG 3150

IMG 3157