11 listopada br. w całym kraju z okazji Święta Niepodległości odbyły się uroczystości upamiętniające 99. rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Centralne uroczystości rozpoczęła  poranna uroczysta Msza Święta w Świątyni Opatrzności Bożej na warszawskim Wilanowie.

Eucharystii przewodniczył Metropolita Warszawski kard. Kazimierz Nycz, natomiast homilię wygłosił Biskup Polowy Józef Guzdek. Zebrani wierni w świątyni odmówili Akt Dziękczynienia i Zawierzenia Opatrzności Bożej, dziękując za odzyskaną 99 lat temu niepodległość.

Następnie tradycyjnie w południe odbyły się na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie centralne obchody państwowe z udziałem Prezydenta RP, przedstawicieli rządu, generalicji, kombatantów, harcerzy i społeczeństwa. W czasie uroczystości podniesiono flagę prezydencką i państwową, odegrano hymn i oddano salut. Następnie odbyła się uroczysta odprawa i zmiana warty na posterunku honorowym przed Grobem Nieznanego Żołnierza, a Prezydent RP wygłosił uroczyste przemówienie, po którym nastąpiło złożenie wieńców, na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza.

Następnie tradycyjnie odbyła się defilada pododdziałów.

Po zakończeniu uroczystości na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego przedstawiciele władz państwowych przeszli pod budynek Dowództwa Garnizonu Warszawa, gdzie złożyli wieniec przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.

W uroczystościach centralnych z okazji 99. rocznicy Odzyskania Niepodległości uczestniczyli licznie zgromadzeni członkowie Światowego Związku Żołnierz Armii Krajowej oraz poczty sztandarowe.

Narodowe Święto Niepodległości było również okazją do wręczenia najwyższych odznaczeń państwowych - Orderów Orła Białego przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę.

Wieczorem w Teatrze Polskim odbył się okolicznościowy koncert.

Kazanie Biskupa Polowego WP

Wystąpienie Prezydenta

S.K