W dniach 15-17 czerwca 2018 r. w Górach Świętokrzyskich jak co roku odbyły się uroczystości poświęcone Dowódcom i Żołnierzom Oddziałów „Ponurego” i „Nurta”.

W tym roku przypadła również  30 rocznica powtórnego pogrzebu „Ponurego”, 75. rocznica powstania zgrupowania „Ponurego” i 100. rocznica Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

W miejscu uroczystości podczas II wojny światowej stacjonowały oddziały żołnierzy polskiego podziemia, Zgrupowania Partyzanckie AK „Ponurego” i „Nurta”.

Uroczystości na „Wykusie” odbywają się od ponad 60 lat. To właśnie w tym miejscu w 1957 r. odsłonięto kapliczkę z obrazem Matki Boskiej Bolesnej. Na jej ścianach umieszczono pseudonimy poległych bohaterów AK, a na otaczającym murze znajduje się obecnie kilkaset tabliczek z nazwiskami poległych i zmarłych żołnierzy zgrupowań.

Organizatorem uroczystości jest Środowisko Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej „Ponury”-„Nurt” ŚZŻAK oraz Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej przy udziale m.in. Policji Świętokrzyskiej, Lasów Państwowych, Wojska Polskiego, Instytutu Pamięci Narodowej, Samorządów Starachowic, Wąchocka, Bodzentyna i Suchedniowa.

Trzydniowe uroczystości rozpoczęły się w piątek 15 czerwca br.  od panelu historycznego w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Wąchocku. Następnie w Starachowicach przy ławeczce „Halnego” (Zdzisława Rachtana) odbyło się śpiewanie pieśni patriotycznych.

Sobota 16 czerwca br. to już uroczystości na Polanie „Wykusowej”. W godzinach porannych odbył się rajd rowerowy, w którym wzięło udział blisko 200 uczestników. Rowerzyści wyruszyli z Bodzentyna, Wąchocka, Suchedniowa, Skarżyska-Kamiennej, Starachowic na Polanę „Wykus”. Na mecie każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy medal, a na zakończenie rajdu, w 100-tną rocznicę Odzyskania Niepodległości oraz w hołdzie Żołnierzom "Ponurego" i "Nurta", posadzono potomka słynnego dębu "Bartek".

Następnie o godz. 16.00 na Polanie „Wykus”, Prezes Okręgu Środowiska Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich „Ponury” – „Nurt” ŚZŻAK Rafał Obarzanek odebrał meldunek o gotowości do rozpoczęcia uroczystości. Po czym rozpoczęła się Polowa Msza Święta, którą odprawił o. Eugeniusz Augustyn. Tradycyjnie wręczono również Honorową Policyjną Odznaką Zasługi im. „Ponurego”, odczytano Apel Poległych i złożono kwiaty.

W uroczystości udział wziął członek Prezydium ZG Mirosław Chada oraz 15 osobowa delegacja z Zarządu Głównego ŚZŻAK. Poczet Zarządu Głównego ŚZŻAK wystawił Związek Strzelecki „Strzelcy Rzeczypospolitej”.

Podczas uroczystości odczytane zostały listy do uczestników uroczystości: od Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka oraz Dowódcy Wojsko Obrony Terytorialnej gen. Wiesława Kukuły.

Obchody skończyły się w niedzielę 17 czerwca br. Mszą Świętą w opactwie oo. Cystersów  i Apelem Poległych pod Pomnikiem „Ponurego” w Wąchocku. Tam również, najbardziej zasłużeni, otrzymali z rąk Szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Medale „Pro Patria”. Tradycyjnie na zakończenie złożono kwiaty i zapalono znicze.

Zwieńczeniem była inscenizacja historyczna przy klasztorze oo. Cystersów – Ostatnia walka „Ponurego”. W tym dniu odbyła się również prelekcja dr Marka Jedynaka (IPN Kielce) na temat 75. rocznicy powstania Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury”.

S.K

DSCN4675

                    fot. M. Lewandowski

DSCN4673

                 fot. M. Lewandowski

DSC 0022

                 fot. A.M Nowacka-Brysiak

DSC 0037

                    fot. A.M. Nowacka-Brysiak

DSC 0070

                 fot. A.M.Nowacka-Brysiak

DSC 0168

                     fot. A.M.Nowacka-Brysiak

DSC 0174

                    fot. A.M. Nowacka-Brysiak

DSC 0283

                      fot. A.Nowacka-Brysiak

DSCN4680

                     fot. M.Lewandowski