9 września br. jak co roku w drugą niedzielę września wyruszyła z Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Pielgrzymka Kombatantów na Jasną Górę. W tym roku była to już 47. Pielgrzymka, a uczestniczyli w niej członkowie władz ŚZŻAK, Fundacji Polskiego Państwa Podziemnego, członkowie z Okręgów: Warszawa, Warszawa-Wschód, Radom, „Jodła” wraz z Rodzinami oraz młodzież z LO im. Bitwy Warszawskiej 1920 r. w Urlach wraz ze sztandarem.

Na miejscu w Częstochowie u stóp Jasnogórskiej Pani, przywitali nas przedstawiciele Zarządu Okręgu Częstochowa ŚZŻAK oraz kombatanci z całej Polski. Nie zabrakło sympatyków Armii Krajowej oraz licznie zgromadzonej młodzieży i harcerzy dających wyraz kultywowania pamięci o Armii Krajowej i Polskim Państwie Podziemnym przez młode pokolenie. W sumie kilkaset osób oraz przeszło 10 pocztów sztandarowych.

Msza Święta na Błoniach rozpoczęła się o godz. 11.00 pielgrzymów powitał o. Jan Zinówko. Mszy Świętej przewodniczył ks. kmdr Janusz Bąk, delegat Biskupa Polowego ds. kombatantów, weteranów wojennych, kapelan Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Eucharystię koncelebrowali m.in.: ks. hm. Robert Mogiełka, naczelny kapelan Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej; ks. Paweł Michalewski, komendant pielgrzymki harcerskiej i ks. prał. Jan Szkoc, kapelan Okręgu Śląsk ŚZŻAK.

W imieniu organizatorów podziękowanie żołnierza AK Sławomira Pocztarskiego - Prezesa Fundacji Polskiego Państwa Podziemnego odczytał Wiceprezes Fundacji Polskiego Państwa Podziemnego, członek Prezydium ZG ŚZŻAK Mirosław Chada.

Po Mszy Świętej w asyście  Związku Strzeleckiego „Strzelcy Rzeczypospolitej” delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze przed Pomnikiem św. Jana Pawła II.

Tradycyjnie na zakończenie każdy z pielgrzymów mógł przed Cudownym Wizerunkiem Matki Bożej złożyć intencje z którymi przybył do Częstochowy.

Organizatorem tegorocznej Pielgrzymki z Warszawy był Zarząd Główny Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej we współpracy z Zarządem Okręgu Częstochowa ŚZŻAK. Natomiast „Dar Ołtarza” przekazała Fundacja Polskiego Państwa Podziemnego.

Poczet Sztandarowy ŚZŻAK wystawił Związek Strzelecki „Strzelcy Rzeczypospolitej”.

Tegoroczna Msza Święta odbyła się również w intencji 36. Pielgrzymki Harcerskiej ZHR

Mimo, że z roku na rok uczestników Pielgrzymki żołnierzy AK jest coraz mniej, to i tak wyrazy uznania za przybycie należą się Koleżankom i Kolegom z całej Polski, pocztom sztandarowym oraz licznie zgromadzonej młodzieży.

Więcej informacji

S.K

fot. S.K

DSC 0068

DSC 0013

DSC 0063

DSC 0114

DSC 0019

DSC 0112

DSC 0144

DSC 0146

DSC 0150