27 grudnia br. w Poznaniu i 28 grudnia br. w Warszawie odbyły się uroczystości związane z upamiętnieniem 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Uroczystości w Poznaniu rozpoczęły się od złożenia wiązanek od władz województwa na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan oraz pod tablicami pamiątkowymi dawnych bohaterów.

Kolejnym punktem obchodów rocznicowych była Msza Święta w intencji Powstańców Wielkopolskich w Farze Poznańskiej.

Następnie główne uroczystości odbyły się przed Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich, gdzie po przemówieniach okolicznościowych złożono kwiaty i zapalono znicze.

Tradycyjnie popołudniu na Placu Wolności został wystawiony obóz powstańczy, a przed Muzeum Powstania Wielkopolskiego można było zobaczyć inscenizację historyczną. Uroczystości rocznicowe w Poznaniu zakończył koncert „Muzyka Wolności” z udziałem gwiazd polskiej sceny muzycznej na Stadionie Miejskim.

28 grudnia br. uroczyste obchody przeniosły się do Warszawy, gdzie w Bazylice Archikatedralnej p.w. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela została odprawiona uroczysta Msza Święta, po której uczestnicy przemieścili się przed Grób Nieznanego Żołnierza, gdzie zostały złożone kwiaty.

Zwieńczeniem uroczystości było oddanie hołdu bohaterom z Wielkopolski na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. 

W dwudniowych uroczystościach w asyście pocztów sztandarowych, uczestniczyli przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w tym przedstawiciele Zarządu Głównego: Skarbnik Maciej Jarosiński oraz Henryk Józefowski z Okręgu Wielkopolska oraz członek Głównego Sądu Koleżeńskiego.

S.K

fot. A.M Nowacka-Brysiak

DSC 0022

DSC 0029

DSC 0045

DSC 0070

DSC 0091

DSC 0099

DSC 0135