14 lutego br. w całym Kraju odbyły się uroczystości z okazji 77. rocznicy przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową i 76. rocznicy utworzenia Kierownictwa Dywersji Komendy Głównej AK.

Tradycyjnie centralne uroczystości odbyły się w Warszawie i rozpoczęły się Mszą Świętą w Katedrze Polowej WP w intencji poległych i żyjących żołnierzy ZWZ i AK.

W asyście pocztów sztandarowych, Mszy Świętej przewodniczył delegat Biskupa Polowego WP ds. kombatantów, weteranów i osób represjonowanych ks. kmdr Janusz Bąk – kapelan ŚZŻAK.

Następnie uroczystości przeniosły się przed Pomnik Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego. List do uczestników uroczystości skierowali: Marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński, Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak, Prezes PiS Jarosław Kaczyński. Natomiast przemówienia okolicznościowe wygłosili: Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk oraz Prezes ZG ŚZŻAK prof. dr hab. Leszek Żukowski.

W dalszej kolejności został odczytany „Apel Pamięci”, oddano salwę honorową oraz złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze.

W imieniu ŚZŻAK wieniec składali: Prezes ZG prof. dr hab. Leszek Żukowski, Przewodniczący GKR Tadeusz Trela oraz członek Prezydium ZG Tadeusz Filipkowski. W uroczystościach wzięli udział liczni przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, przedstawiciele parlamentu oraz władz samorządowych, a także wojsko.

Organizatorem uroczystości był Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych wspólnie ze Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej.

Po południu w Budynku PAST-y w Centrum Edukacji Historycznej FPPP odbył się „kominek harcerski” zorganizowany wspólnie z organizacjami harcerskimi. W trakcie spotkania przy świecach – symbolu przyjaźni i miłości odśpiewano harcerskie piosenki i odbyła się gawęda o Armii Krajowej.

S.K

fot. S.K

DSC 0007

DSCN2443

                fot. Maciej Lewandowski

DSC 0037

DSC 0041

DSC 0051

DSC 0070

DSC 0079

DSC 0095

DSC 0100

DSC 0117a