W ostatni piątek odbywał się Młodzieżowy Strajk Klimatyczny pod hasłami ekologicznymi. To słuszne hasła. W jego trakcie opodal Pomnika Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej, którego elementami są Godło Państwa i napis „Bóg Honor Ojczyzna”, umieszczony został przez dwie nastoletnie dziewczyny transparent „Bób, Humus, Włoszczyzna, Vega”, co w tym kontekście jednoznacznie zabrzmiało arogancko i prześmiewczo. Nie dość na tym. Obecna na imprezie kandydatka na posłankę z ramienia Komitetu Obywatelskiego Klaudia  Jachira pozując do pamiątkowej fotografii oświadczyła publicznie, iż pomnikowe hasło ma charakter nacjonalistyczny i nie ma nic wspólnego ze współcześnie pojmowanym patriotyzmem. A to przecież nieprawda!

W imieniu jeszcze żyjących ostatnich uczestników walki o niepodległość, zrzeszonych w Światowym Związku Żołnierzy Armii Krajowej muszę z wszystkich sił zaprotestować. To zawołanie towarzyszące pokoleniom zniewolonych rodaków, umieszczane powszechnie na sztandarach bojowych Wojska Polskiego jest dla nas wartością bezcenną, symbolizującą też ofiarę z życia dla dobra Ojczyzny. Jest wyrazem narodowej godności i nie ma nic wspólnego z prymitywnie pojmowanym nacjonalizmem.  Uważamy, że tej godności uchybiła kandydatka do najwyższych władz Rzeczpospolitej udowadniając nie tylko nieznajomość historii, ale również niedojrzałość do pełnienia jakichkolwiek państwowych funkcji.

Dlatego zwracamy się Sztabu Wyborczego Koalicji Obywatelskiej o natychmiastowe skreślenie tej kandydatury z listy wyborczej. Obowiązkiem człowieka odpowiedzialnego było wytłumaczenie niedojrzałym dziewczynom niestosowności ich zachowania pod tym właśnie pomnikiem i w tym miejscu, a nie popieranie nihilistycznych zachowań.

Związek nasz, pomny tradycji Armii Krajowej, której zadaniem było jednoczenie wszystkich sił dla celów nadrzędnych – dobra Ojczyzny – unika wszelkich działań o charakterze partyjnym i antagonistycznym.   Ale są sprawy o których nie godzi się milczeć. Do nich należy piątkowy wybryk pod pomnikiem naszych towarzyszy broni.

W imieniu Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej

ppłk Tadeusz Filipkowski
Rzecznik Prasowy ŚZŻAK