2023 10 04 SB grafika 2 10

Fundacja PGE wraz z Fundacją na rzecz Wielkich Historii ogłasza konkurs pn. „Śladami bohaterów podziemia” dla uczniów szkół podstawowych i średnich. Zadaniem konkursowym jest odnalezienie w swoim otoczeniu osoby związanej z ruchem oporu podczas II wojny światowej i nagranie krótkiego filmu. Pamiątki, które odnajdą laureaci, trafią do otwartego właśnie Wirtualnego Muzeum Polskiego Państwa Podziemnego. Nagroda dla pięciu najlepszych zespołów to 3000 zł, pula wszystkich nagród to 43 000 zł do wydania na kulturę.

– Naród Polski na tle innych narodów europejskich wyróżnia się niezliczoną liczbą bohaterów. Najbardziej znani są Ci, których historie zostały opisane lub zekranizowane. Jednak wiele zasłużonych osób do tej pory pozostaje bezimiennych bądź zapomnianych. Zależy nam, aby zaktywizować młodych ludzi do poszukiwania i odkrywania bohaterów, uczestników konspiracji, którzy pełnili ważne funkcje w miastach i wsiach, wszędzie tam gdzie naród polski toczył tajną wojnę z okupantem. Poprzez konkurs „Śladami bohaterów podziemia” zachęcamy ich do odkrywania nowych kart z historii ich najbliżej okolicy w nieszablonowy sposób – mówi Zbyszek Kajdanowski, prezes zarządu Fundacji PGE, mecenasa Wirtualnego Muzeum Polskiego Państwa Podziemnego.

– Polskie Państwo Podziemne było największą organizacją ruchu oporu w Europie. Do dziś wielu uczestników konspiracji nie jest powszechnie znanych, choć w swoim najbliższym kręgu – w lokalnej społeczności, wśród rodzin i najbliższych znajomych krążą opowieści i pamiątki o ich bohaterstwie – mówi Maciej Piwowarczuk, prezes Fundacji na rzecz Wielkich Historii.

Właśnie dlatego, Fundacja PGE wraz z Fundacją na Rzecz Wielkich Historii zaprasza wszystkich młodych ludzi do udziału w konkursie, polegającym na odbyciu podróży śladami historii i opisaniu osób, które włączyły się w działalność ruchu oporu.

Aby wziąć udział w konkursie należy:

  • pod opieką lidera (nauczyciela, drużynowego, rodzica) stworzyć 3-5 osobową grupę,
  • w najbliższej okolicy odnaleźć osobę związaną z ruchem oporu podczas II wojny światowej,
  • odtworzyć jej historię na podstawie książek, rozmów, zasobów muzeum,
  • zeskanować lub sfotografować pamiątkę związaną z działalnością konspiracyjną,
  • nagrać krótki film w formule InstaStories dokumentujący poszukiwania.

Nagroda dla pięciu najlepszych zespołów to 3000 złotych z przeznaczeniem na wydatki związane z kulturą, pula wszystkich nagród natomiast to 43 000 zł. Jurorzy konkursu oceniać będą prace pod kątem poprawności historycznej, stopnia wyczerpania tematu, kreatywności, walorów artystycznych, a także zgodności z tematyką zadania konkursowego. Zgłoszenia konkursowe przyjmowane są do 12 listopada 2023 roku przez formularz na stronie konkurs.tajnepanstwo.pl.

Partnerem głównym konkursu jest Muzeum Historii Polski, a patronat honorowy objął Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej. Partnerami konkursu są również Muzeum Dom Rodziny Pileckich oraz Międzyszkolny Klub Historyczny im. Armii Krajowej Ziemi Radzymińskiej.

Nagrody w konkursie zostały sfinansowane ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.

Mecenasem konkursu Śladami bohaterów podziemia są: PGE Polska Grupa EnergetycznaFundacja PGE