1 września w Gdańsku został wmurowany Kamień Węgielny pod budowę Muzeum II Wojny Światowej.

Muzeum ma w sposób bardzo nowoczesny prezentować losy Polaków i innych narodów podczas II wojny światowej. Będzie to też ośrodek życia kulturalnego i edukacyjnego, w którym będzie prowadzona działalność wydawnicza oraz organizowane spotkania o zasięgu krajowym i międzynarodowym.

W sobotniej uroczystości uczestniczyli m.in. Premier Donald Tusk, Minister Kultury Bogdan Zdrojewski, Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, Szef Kancelarii Premiera Tomasz Arabski i Dyrektor powstającego Muzeum Paweł Machcewicz. Zarząd Główny reprezentował Wiceprezes ZG Tadeusz Filipkowski – członek Rady Powierniczej Muzeum.

Zdjęcia

/S.K/

APEL

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku prowadzi akcję pozyskiwania materiałów związanych z II Wojną Światową.

Zwracamy się z apelem o przekazywanie do Muzeum zarówno dokumentów jak i przedmiotów świadczących o działalności  ZWZ-AK, w tym pamiątek o charakterze osobistym (opaski, części umundurowania, odznaczenia, medale itd.), które zarówno wzbogacą zbiory Muzeum jak i historię naszych działań.

Zależy nam na tym by dział dotyczący wszystkich form funkcjonowania Polskiego Państwa Podziemnego reprezentowany był bogato.

Przygotowaniem nowoczesnej w formie ekspozycji dotyczącej także okresu bezpośrednio powojennego zajmują się historycy i muzealnicy.

Dane kontaktowe:

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
ul. Długa 81-83
80-831 Gdańsk
tel. +48 58 323-75-20
fax +48 58 323-75-30

 

/T.F/