Na zaproszenie Ambasadora Republiki Federalnej Niemiec Rolfa Nikela w dniu 16 kwietnia br. członkowie naszego Związku uczestniczyli w uroczystości z okazji wręczenia Krzyża Zasługi na Wstędze Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec Weteranom Powstania Warszawskiego.

Krzyż Zasługi na Wstędze Orderu Zasługi RFN jest odznaczeniem państwowym, przyznawanym od 1951 roku za zasługi cywilne. Jest jedynym orderem Republiki Federalnej Niemiec nadawanym przez władze federalne. Prezydent Joachim Gauck odznaczył powstańców w dowód uznania zasług na rzecz stosunków polsko-niemieckich i zaangażowania w działania na rzecz polsko-niemieckiego pojednania.

Odznaczenie to z rąk Ambasadora Republiki Federalnej Niemiec otrzymało 20 powstańców w tym m.in.: Prezes ZG ŚZŻAK prof. dr hab. Leszek Żukowski, Prezes Okręgu Warszawa ŚZŻAK Stanisław Krakowski, Przewodniczący GKR Maciej Krokos i zastępca członka Prezydium ZG Hanna Stadnik oraz Tadeusz Filipkowski.

W imieniu odznaczonych weteranów podziękowania złożył Prezes ZG ŚZŻAK.

„Szanowni Państwo!

Postronnym może wydawać się dziwne, dlaczego Prezydent Republiki Federalnej Niemiec nadaje Krzyż Zasługi – żołnierzom Powstania Warszawskiego?

Rozważmy tą sytuację. Jako żołnierze – walczyliśmy o wolność. A wolność może docenić ten, kto ją stracił.

Teoretycznie, relacje między dwoma graniczącymi ze sobą państwami mogą być: sąsiedzkie, partnerskie, przyjazne lub wrogie.

Praktycznie, wrogami byliśmy już w historii czterokrotnie. Niemcy wtedy zwani Prusami, wspólnie z Rosją dokonali rozbioru Polski trzykrotnie, a w 1939 r. wspólnie z ZSRR jako III Rzesza Niemiec.

Nie chcemy być wrogami i nie chcemy w przyszłości ze sobą walczyć. Mamy sojuszników – w tych żołnierzach niemieckich, którzy jako jeńcy trafili w głąb ZSRR i ciężko pracowali w kopalniach. Oni wiedzą co to znaczy być traktowanym nie jak ludzie.

Część z nas, po Powstaniu Warszawskim trafiła do obozów koncentracyjnych. Osobiście byłem więźniem obozu koncentracyjnego Flossenburg i Dachau.

Obecnie, nasze Państwa – jako członków Unii Europejskiej, w wielu przypadkach łączą stosunki partnerskie.

My jako „świadkowie historii”, staramy się w spotkaniach z młodzieżą polską i niemiecką, na spotkaniach w szkołach – przestrzegać przed groźbą wojny i nieludzkiego traktowania człowieka przez człowieka. Od kilkunastu lat prowadzimy taką działalność w przekonaniu, że w ten sposób przyczynimy się do poprawienia stosunków polsko-niemieckich i umocnienia więzi europejskiej.

Dziękujemy, że nasza działalność została dostrzeżona i tak wysoko przez Ekscelencję Prezydenta Gaucka oceniona."

/S.K/