Jak co roku w drugą niedzielę września wyruszyła z Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Pielgrzymka Kombatantów na Jasną Górę składająca się z członków ŚZŻAK, pocztów sztandarowych oraz młodzieży wraz z opiekunką z zaprzyjaźnionej szkoły Nr 223 im. Partyzantów Ziemi Kieleckiej.

Na miejscu w Częstochowie u stóp Hetmanki – Jasnogórskiej Pani, przywitali nas przedstawiciele Zarządu Okręgu Częstochowa ŚZŻAK oraz kombatanci nie tylko członkowie ŚZŻAK, którzy przybyli wraz z rodzinami z całej Polski. Nie zabrakło licznie zgromadzonej młodzieży i harcerzy dających wyraz kultywowania pamięci o Armii Krajowej i Polskim Państwie Podziemnym przez młode pokolenie.


Msza Święta na Błoniach rozpoczęła się o godz. 11.00 i celebrowana była pod przewodnictwem ks. kmdr Janusza Bąka.

Zebranych powitał o. Jan Zinówko, a słowo do kombatantów w specjalnym liście skierowanym przez Biskupa Polowego WP Józefa Guzdka, odczytał o. Kamil Szustak. „Dochowaliście wierności złożonej przysiędze. Dziękuję wam za służbę i wierność Ojczyźnie. Ale wasza służba trwa nadal. Jesteście Polsce potrzebni, wasze doświadczenie i wiedza niech służą młodemu pokoleniu Najjaśniejszej Rzeczypospolitej”.

Na zakończenie Eucharystii w imieniu ŚZŻAK słowa podziękowania do pielgrzymów skierował członek Prezydium ZG prof. dr hab. Wiesław J. Wysocki.


Następnie tradycyjnie jak co roku w procesji delegacja udała się pod Pomnik św. Jana Pawła II, aby złożyć symboliczne wiązanki kwiatów.


Po wspólnej modlitwie na Błoniach, każdy z pielgrzymów mógł również przed Cudownym Wizerunkiem Matki Bożej złożyć intencje z którymi przybył do Częstochowy.

Organizatorem tegorocznej pielgrzymki było Ogólnokrajowe Środowisko Żołnierzy Korpusu „Jodła” we współpracy z Zarządem Głównym ŚZŻAK oraz Zarządem Okręgu Częstochowa ŚZŻAK.

S.K

                              fot. Piotr W. Kurek

                              fot. Piotr W. Kurek

                                       fot. Piotr W. Kurek