8 marca 2020 roku na cmentarzu św. Izydora w Madrycie została uroczyście umieszczona tabliczka na grobie żołnierza Armii Krajowej Kazimierza Tylko Dobrzańskiego o pseudonimie „Pingwin”, żyjącego kilkadziesiąt lat w Hiszpanii, pochowanego 28 maja 2013 roku.

Podczas wojny Kazimierz Tylko Dobrzański zbierał informacje na temat ruchu towarowego i ruchu niemieckich transportów wojskowych na linii Kraków-Przemyśl, które były przekazywane do Londynu. 

Kod QR udostępnia obszerny życiorys pochowanego.

W uroczystości brała udział Rodzina „Pingwina”: zona, dzieci, wnukowie i prawnuczki, Przyjaciele i Polacy mieszkający w Madrycie. Byli wśród nich: prof.Grzegorz Bąkprof.Jan Ciechanowski, pan Lech Piekutowski - były prezes Hiszpańsko-Polskiego Stowarzyszenia Kulturalnego FORUM, pan Piotr Potocki Radziwiłł - były prezes Stowarzyszenia Kombatantów Polskich za Granicą oraz pułkownik Robert Tkaczyk - Attaché Obrony, Wojskowy, Morski i Lotniczy, którzy wygłosili krótkie przemówienia.,

Wartę przy grobie pełnili członkowie Kulturalnego Stowarzyszenia Historycznego „Poland First to Fight”.

Uroczystość rozpoczęła się od odegrania Hymnu Polskiego, a na zakończenie zebrani wysłuchali sygnału Wojska Polskiego „Śpij, kolego, w ciemnym grobie...”.

Ceremonia została przygotowana i prowadzona przez Małgorzatę Kierzkowską - Prezes Stowarzyszenia Polaków w Hiszpanii „Orzeł Biały”

Umocowanie tabliczki w Madrycie rozpoczęło cykl upamiętnienia żołnierzy AK, którzy żyli i umarli na emigracji, przygotowywany od ponad roku. 

Film1

hiszpania1

hiszpania1

Film2

hiszpania1

hiszpania1

hiszpania1

hiszpania1